Nihat Hatipoğlu’nun programında ameliyatla ilgili soru soran tıp fakültesi öğrencisi iddiası

İDDİA: Fotoğraf, Nihat Hatipoğlu'na bir programda ameliyatla ilgili soru soran tıp fakültesi öğrencisini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen gönderide, bir tıp fakültesi öğrencisinin Nihat Hatipoğlu’na ”Hocam ameliyat anında namaz vakti gelirse ameliyatı bırakıp namaz kılmak daha fazla sevap değil mi?” şeklinde soru sorduğu iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından 30 Mayıs 2019’da Twitter’da paylaşılan iddia şimdiye kadar yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi. Buna ek olarak İzci isimli Facebook sayfasında yer alan iddia yaklaşık 20 bin paylaşım aldı. Söz konusu iddia Boxerdergisi, Kamubülteni.com ve Haber 365 isimli internet sayfaları tarafında da haberleştirildi.

Ancak elinde mikrofon tutan ve tıp fakültesi öğrencisi olduğu belirtilen kişinin Nihat Hatipoğlu’na “Hocam ameliyat anında namaz vakti gelirse ameliyatı bırakıp namaz kılmak daha fazla sevap değil mi?” şeklinde bir soru sorduğu iddiası doğru değil. Söz konusu kişi Hatipoğlu’na kadınların abdest almasıyla ilgili bir soru yöneltiyor. Görüntüler, Atv’de yayımlanan 10 Haziran 2018’deki “Nihat Hatipoğlu ile Sahur” programından.

Sorulan soru kadınların abdest almasıyla ilgili

“Nihat Hatipoğlu ile Sahur” isimli programın 10 Haziran 2018 tarihli kaydına video paylaşım sitesi YouTube üzerinden ulaşılabiliyor. Görüntülerde bahsi geçen kişinin Sinop’tan geldiğini ifade ederek Hatipoğlu’na, “Bayanların bazen saçını mesh etmek yerine ensesini mesh etmesi doğru mudur?” şeklinde bir soru sorduğu görülebiliyor.

10 Haziran 2018 tarihli videonun tamamı incelendiğinde de Hatipoğlu’na bahsi geçen sorunun yönetilmediği fark edilebiliyor.

31 Mayıs 2019’daki Kadir Gecesi programlarında böyle bir soru sorulmamış

İddia paylaşımların sosyal medyada Kadir Gecesi’nde paylaşıldığı fark ediliyor. Fakat Nihat Hatipoğlu’nun 31 Mayıs 2019’da Atv’de yayımlanan hem sahur hem de iftar programlarının tamamı izlendiğinde fotoğraftaki kadına ya da Hatipoğlu’na benzer bir soru sorulduğuna rastlanmıyor.

İddia konusu fotoğraftaki kişinin Tıp Fakültesi öğrencisi olup olmadığına dair ise şu ana kadar bir bilgiye ulaşılamadı. Söz konusu kişi programa Sinop’tan geldiğini belirtiyor. Sinop’taki tek üniversite ise Sinop Üniversitesi ve bu üniversitede Tıp Fakültesi bulunmuyor. Fakat bu kişi Sinop’un çevre illerinde bulunan üniversitelerin Tıp Fakülteleri’nde de öğrenci olabilir.

Benzer bir soru 27 Mayıs 2019’daki programda sorulmuş

Nihat Hatipoğlu ile Sahur programının 27 Mayıs 2019’daki bölümünde Tıp Fakültesi öğrencisi olduğunu dile getiren Merve ismindeki bir kişinin iddia konusu soruya benzer bir soru yönelttiği anlaşılıyor. YouTube üzerinden erişilen programın 58. dakika 6. saniyesinde Hatipoğlu’na Merve tarafından “Ameliyattaki doktorun namazı kazaya bırakması caiz midir? Veya bir sonraki vakitte birleştirerek kılabilir mi?” sorusunun yöneltildiği görülebiliyor.

SON GÜNCELLEME:

  • 27 Mayıs 2019 tarihli programdaki kişinin sorusu ile ilgili bilgi eklendi. (01.06.2019 / 19.00)

Kaynaklar

YouTube, Nihat Hatipoğlu ile Sahur, 10 Haziran 2018

YouTube, Nihat Hatipoğlu ile İftar, 31 Mayıs 2019

YouTube, Nihat Hatipoğlu ile Sahur, 31 Mayıs 2019

YouTube, Nihat Hatipoğlu ile Sahur, 27 Mayıs 2019

Sinop Üniversitesi resmi internet sitesi

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Nihat Hatipoğlu ile Sahur, 10 Haziran 2018

YouTube, Nihat Hatipoğlu ile İftar, 31 Mayıs 2019

YouTube, Nihat Hatipoğlu ile Sahur, 31 Mayıs 2019

YouTube, Nihat Hatipoğlu ile Sahur, 27 Mayıs 2019

Sinop Üniversitesi resmi internet sitesi