Nihat Zeybekci’nin TBMM’nin sitesindeki özgeçmişinden İngiltere eğitimi kaldırıldı iddiası

İDDİA: Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin TBMM’nin resmi web sitesinde yer alan özgeçmişinden İngiltere South London College eğitimi çıkarıldı.

DOĞRU

Sosyal medyada Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) resmi web sitesinde yer alan özgeçmişinden İngiltere South London College’da ekonomi eğitimi aldığını belirten bölümün çıkartıldığı iddia edildi.

Bu iddia geçmiş yıllarda da bazı haber siteleri ve köşe yazarları tarafından gündeme getirilmişti.  

İddia, Zeybekci’nin özgeçmişinin yer aldığı sayfanın Archive.org’daki 2012 tarihli versiyonunun ekran görüntüsüyle son günlerde tekrar dolaşıma girdi.

Archive.org kullanılarak, TBMM’nin resmi web sitesinden Bakan Zeybekci’nin özgeçmişine bakıldığında, 1 Eylül 2011’de “İngiltere South London College’de Ekonomi eğitimi aldı” ifadesinin yer aldığını görmek mümkün. İlgili sayfanın Archive.org’ta yer alan arşivlerinde Bakan Zeybekci’nin özgeçmişine farklı tarihlerde bakıldığında da İngiltere South London College’in yazdığını görmek mümkün.

Zeybekci’nin TBMM’nin sitesinde yer alan özgeçmişinin 1 Mart 2012 tarihli görüntüsü.

Ancak 2014 yılına ait archive.org kayıtlarında Bakan Zeybekci’nin özgeçmişinden İngiltere’de aldığı eğitim kaldırılmış. Bugün de Zeybekci’nin özgeçmişinde “İngiltere South London College’da Ekonomi eğitimi aldı” ifadesi bulunmuyor.

Zeybekci’nin TBMM’nin sitesinde yer alan özgeçmişinin 20 Şubat 2014 tarihli görüntüsü.

Bu özgeçmiş, 26. Dönem TBMM Milletvekili Albümü’nde de yer alıyor.

Nihat Zeybekci’nin resmi web sitesindeki özgeçmişinde de geçmiş tarihlerde İngiltere’de eğitim aldığı belirtilmiş. 29 Nisan 2013’te web sitesinde bulunan özgeçmişinde “İngiltere South London College’de Ekonomi eğitimi aldı” ifadesi yer alırken, 5 Nisan 2015’te ise özgeçmişinden bu ifade kaldırılmış. Bakan Zeybekci’nin web sayfası şu an yapım aşamasında.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.