Nusaybin’de çocukları korkutmak için polisin havaya ateş açtığı iddiasını nasıl doğruladık?

İDDİA:  Nusaybin'de polis evlerinin önünde oynayan çocukları korkutmak için havaya ateş açtı. 

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, Nusaybin’de polisin evlerinin önünde oynayan çocukları korkutmak için havaya ateş açtığı iddia edildi. 9 Mayıs 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık 16 bin kez beğenildi. İddia İnternet Haber, Sabah ve Gazete Karınca gibi haber sitelerinde de konu edildi.

İddia doğru. Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı olduğu 24 Nisan günü Nusaybin’de bir polis memuru, apartmanın önünde oyun oynayan çocuklara ateş açmış ve bir çocuğu gözaltına almaya çalışmıştı. Paylaşılan videonun Nusaybin’den olduğu, binaların yapısının izi sürülerek doğrulanabiliyor.

Olayın Nusaybin’de geçtiğini nasıl doğruladık?

Videoda yer alan binaların yapısını incelediğimizde olayın Nusaybin’de bir toplu konutta geçmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Google üzerinden “Nusaybin toplu konut” araması yaptığımızda, Nusaybin’de TOKİ Konutları bulunduğu bilgisine ulaşıyoruz. Nusaybin Kaymakamlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, olayın Fırat Mahallesi’nde geçtiği belirtiliyor. Bu doğrultuda Fırat Mahallesi’nde bulunan toplu konutların 7. etap olduğunu buluyoruz. Nusaybin TOKİ Konutları aramalarında çıkan görüntülerdeki bina yapısı ile videodaki bina yapısı aynı.

Gülbağ İnşaat Nusaybin TOKİ konutları

Videoda görülen bina

Google Haritalar üzerinden bölgeyi incelediğimizde de, bölgedeki binaların videodaki bina yapısıyla uyuştuğunu görüyoruz.

Teyit, konuyla alakalı bilgi almak için videoyu ilk paylaşan gazeteciye ulaştı. Gazeteci, 15 Mayıs 2020’de Nusaybin TOKİ Konutları 7. etaptan çekilmiş fotoğraflar iletti. Fotoğraf, videonun Nusaybin’de kaydedildiğini doğruluyor.

Binanın önünden gönderilen fotoğraf

Videoda gözüken bina

Polis hakkında soruşturma başlatıldı

24 Nisan tarihinde yaşanan olayla ilgili ilk paylaşım 9 mayıs 2020 tarihinde 21.30 civarında gerçekleşti. Nusaybin kaymakamlığı ise aynı akşam 23.40 civarında yaptığı basın açıklamasında sokakta bulunan çocuklara doğru ateş eden polis hakkında görevden çekme tedbiri uygulanarak soruşturma başlatıldığını duyurdu.  

Nusaybin bölgesi 2015’teki çatışmalar sırasında neredeyse tamamen yıkıldı. Videoda görülen yerler de, yıkılanların yerine yapılan toplu konutlar. Yapılar yeni olduğu için de harita verileri oldukça kısıtlı. Yine de videodaki ipuçlarından bölgenin Nusaybin olduğu anlaşılıyor.

Sonuç olarak iddia doğru. Videoda bulunan binaların yapısı gibi ipuçlarının izini sürerek, videonun Nusaybin’de kaydedildiğini doğrulayabiliyoruz. 

Kaynaklar

Nusaybin Kaymakamlığı, Basın açıklaması, 9 Mayıs 2020

Gürbağ Grup, Nusaybin toplu konut projesi

Google Haritalar, Nusaybin bölgesi

Nuri Akman ile yapılan Twitter görüşmesi, 15 Mayıs 2020

YouTube, Nusaybin'de tuzaklanan bombaların patlatılma anı, 25 Kasım 2015

İlke Haber Ajansı, Nusaybin olaylarının dünü ve bugünü, 15 Kasım 2015

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Nusaybin Kaymakamlığı, Basın açıklaması, 9 Mayıs 2020

Gürbağ Grup, Nusaybin toplu konut projesi

Google Haritalar, Nusaybin bölgesi

Nuri Akman ile yapılan Twitter görüşmesi, 15 Mayıs 2020

YouTube, Nusaybin'de tuzaklanan bombaların patlatılma anı, 25 Kasım 2015

İlke Haber Ajansı, Nusaybin olaylarının dünü ve bugünü, 15 Kasım 2015