ODTÜ bahar şenlikleri için ses sistemi olan ‘traktor’ değil taşıt olan ‘traktör’ istendi

İDDİA: ODTÜ bahar şenlikleri için öğrenciler rektörlükten taşıt değil “traktor” isimli ses sistemi talep ettiler.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Gazete Duvar, Gazete Alınteri gibi haber sitelerinde de gündem olan haberde, ODTÜ bahar şenlikleri için öğrencilerin rektörlükten traktor denilen ses sistemini talep ettikleri, ancak rektörün kelimeyi yanlış anlayarak taşıt olan traktörün talep edildiğini söylediği iddia edildi. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan iddia yaklaşık 8 bin kişi tarafından beğenilirken yaklaşık bin kişi tarafından da retweetlendi.

Ancak rektörlükten şenlik için talep edilen traktörün ses sistemi olan traktor olduğu iddiası doğru değil. Rektörlükten, gerekli olan ses sistemlerinin taşınması için taşıt olan traktör istenmiş. ODTÜ’de gerçekleşen bahar şenliklerinin organizasyonunu üstlenen Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) taşıma için gerekli olan taşıt talebinin her sene yapıldığını söyledi.

“Traktor” değil “traktör” istendi

ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün yaptığı açıklama sonrası gündeme gelen traktör kelimesiyle ilgili bir yanlış anlaşılma söz konusu değil. Deniz Zeyrek 15 Nisan 2019 tarihli yazısında, Verşan Kök’ün kendisine gönderdiği mesajı iletmişti. Deniz Zeyrek’in yazısına göre Verşan Kök, öğrencilerin bütün alanları istediklerini, isteklerinin toplam maliyetinin 1 milyon TL’nin üzerinde olduğunu, traktör bile istediklerini söylemişti.

ODTÜ Medya Topluluğunun 15 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirdiği canlı yayında Uluslararası Gençlik Topluluğu, rektörlüğün şenliğin sadece Kültür ve Kongre Merkezinin otoparkında yapılacağını söylemesi üzerine başlayan süreçle ilgili ayrıntıları anlatmış. Bahar şenliklerinin organizasyonunu yürüten topluluk, yayının 11. dakikasında, rektörlükten müzik topluluklarının ekipmanlarının odalarından panayır alanına taşınabilmesi için bir taşıt istediklerini, bunun başka bir taşıt da olabileceğini ama okulun bir traktörü olduğu için traktör istediklerini belirtiyor.

ODTÜ Medya Topluluğunun hazırladığı bir görselde de ODTÜ terimleri sözlüğüne giren traktör kelimesinin, ironik bir üslupla “ODTÜ bahar şenliklerinin Bedük’ten sonra en vazgeçilmez parçasıdır” şeklinde tanımlandığı görülebiliyor.

Maket traktör rektörlüğün önüne getirildi

Rektör Verşan Kök’ün traktör konusunu gündeme getirmesinin üzerine öğrenciler arasında traktör konusu bir alay konusuna dönüştü. Şenliğin her sene olduğu gibi Devrim Stadyumunda da gerçekleşmesini isteyen öğrenciler, 16 Nisan günü rektörlüğün önünde toplanmışlardı. Rektör, Rektörlük binasında olmadığı için 17 Nisan’a ertelenen şenlik görüşmesi, rektörün tüm talepleri kabul etmesiyle sonuçlanmıştı.

ODTÜ Medya Topluluğunun 16 Nisan günü rektörlük önündeki eylemi gösteren canlı yayınlarına ulaşılabiliyor. Canlı yayın görüntülerinde öğrencilerin kendi yaptıkları maket traktörü de yanlarında getirerek, “traktör burada, rektör nerede” şeklinde slogan attıkları da görülebiliyor.

Sonuç olarak, ODTÜ öğrencilerinin bahar şenliği için rektörlükten “traktor” denilen ses kontrol sistemini talep ettikleri ancak rektörün bunu taşıt olan traktör şeklinde yanlış anladığı iddiası doğru değil. Öğrenciler müzik topluluklarının ekipmanlarının panayır alanına taşınabilmesi için bir taşıt talep ettiler. Bu taşıt okulun bir traktöre sahip olduğu bilindiği için traktör olarak istendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Sözcü, Prof.Kök: Anlaşmayı öğrenciler bozdu, 15 Nisan 2019

Twitter, UGT şenlik açıklamasının canlı yayın görüntüleri, 15 Nisan 2019

Twitter, UGT şenlik açıklaması, 17 Nisan 2019

ODTÜ Medya Topluluğu, Rektörlük önündeki toplanmanın canlı yayın görüntüleri, 16 Nisan 2019