Öğrencilerin Bolu’daki AK Parti mitingine katıldığı iddiası

İDDİA: Bolu’daki AK Parti mitingine öğrenciler katıldı.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların 27 Mart 2019’da Bolu’da gerçekleşen AK Parti mitingine götürülen öğrencileri gösterdiği iddia edildi. Teyit’e ihbar olarak gönderilen fotoğraflarda Bolu’daki bir ortaokul öğrencilerinin mitinge AK Parti logolu seçim otobüsü ile götürüldüğü iddia edildi.

Twitter’da kacsaatolduson isimli hesap tarafından paylaşılan fotoğraflar şimdiye kadar 931 retweet ve yaklaşık 3 bin 500 beğeni aldı.

Bolu’da 27 Mart 2019’da gerçekleşen AK Parti mitinginde ders saati içerisinde öğrencilerin de bulunduğu iddiası doğru. Bolu’dan çekilen fotoğraflar ve videolar birçok okuldan öğrencinin mitinge götürüldüğünü doğruluyor.

İlk fotoğraf Hacı Bayram Veli Ortaokulunu gösteriyor

Sosyal medya paylaşımlarında yer alan sol taraftaki fotoğrafa dikkatli bakıldığında fotoğrafın bir okul binasının önünde çekildiği fark ediliyor. Bu binanın üzerindeki tabela ve okul binasının arkasında görülen yeşil brandalı futbol sahasını andıran yapıdan fotoğrafın Bolu Merkez’de bulunan Hacı Bayram Veli Ortaokulunu gösterdiği anlaşılıyor.

Google Haritalarda yer alan fotoğraflarda görülen okulun pencere çerçevelerinden ve Facebook sayfasında yer alan başka açıdan çekilmiş fotoğraflarından söz konusu okulun Hacı Bayram Veli Ortaokulu olduğu bilgisine ulaşılıyor.

Okulun pencere çerçeveleri

Okulun arkasında görülen futbol sahası

Okulun arkasında görülen futbol sahasının “Bolu Bolivyum Halı Sahası” olduğu da Google Haritalardan bulunabiliyor.

Bolivyum Halı Saha

Ayrıca okulun önünde yer alan AK Parti logolu seçim otobüsünün üzerinde Bolu Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanlığına aday olan AK Partili Fatih Metin’in fotoğrafı görülüyor.

Fotoğrafta AK Parti seçim aracının yanında ise kırmızı başörtülü kız öğrenciler fark ediliyor. Hacı Bayram Veli Ortaokulunun kız öğrencilerinin kırmızı ve pembe başörtüsü kullandıkları Facebook sayfasında yer alan fotoğraflardan da anlaşılıyor.

Teyit, Hacı Bayram Veli İmam Hatip Ortaokulu müdürü Fatih Fedaker’e ulaştı. Fakat Fedaker, söz konusu iddia ile ilgili bilgi vermeyeceğini ifade etti.

İkinci fotoğraf eski Bolu Adliyesinin önünden

Kacsaatolduson isimli hesabın paylaştığı diğer fotoğrafta aynı seçim otobüsünden inen kırmızı başörtülü bazı kız öğrenciler görülüyor. Bu fotoğraflar çeşitli Facebook hesapları tarafından da paylaşıldı.

Bu paylaşımlardan birinin sahibi Recep Yıldız, eski Bolu Adliyesinin önünü gösteren fotoğrafların kendisi tarafından çekildiğini iddia ediyordu. Teyit, Recep Yıldız’a ulaştı. Yıldız, söz konusu fotoğrafların kendisi tarafından 27 Mart 2019’da saat 11.45’te çekildiğini belirtti. Ayrıca Recep Yıldız aynı açıdan çekilmiş miting öncesine ait başka fotoğrafları da Teyit ile paylaştı.

Recep Yıldız’in çektiği fotoğraflarda arkada görülen kırmızı ve beyaz renkli bina eski Bolu Adliyesini gösteriyor.

Eski Bolu Adliyesi

Bolu’da 26 Mart’taki AK Parti mitingi, belediye binasının önündeki Demokrasi Meydanında gerçekleşti. Foursquare’de yer alan konum bilgilerinden Eski Adliye binasının Bolu Valiliği binasına oldukça yakın olduğu görülüyor. Ayrıca diğer fotoğraflardan öğrencilerin valilik binası önüne doğru ilerledikleri anlaşılıyor. Aynı yol izlendiğinde yürüyerek yaklaşık 10 dakikada Demokrasi Meydanına varılabiliyor.

Miting alanında öğrenciler var

Bu bilgiler öğrencilerin söz konusu noktadan miting alanına yürüdükleri ihtimalini güçlendiriyor. Ardından mitingin YouTube’da yayınlanan görüntülerinde sahnede Bolu Belediye Başkanı adayı Fatih Metin halka seslenirken ön sıralarda Hacı Bayram Veli Ortaokulu öğrencileri gibi pembe ve kırmızı başörtülü kız öğrenciler fark ediliyor.

Ayrıca YouTube’daki görüntülerde mitingin saatinin 14.00 civarı olduğu görülüyor. Recep Yıldız fotoğrafları çektiği saatin 11.45 olduğunu belirtmişti. Öğrencilerin Demokrasi Meydanı’na yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşle varabilecekleri akılda tutulursa mitingin başlayacağı saate kadar miting alanı ve çevresinde bulundukları varsayılabilir.

Bir saat 35 dakikalık mitingin tamamı izlendiğinde bazı anlarda lise üniformalı öğrenciler fark edilebiliyor.

Murat Utku’nun Medyascope’taki aktarımlarına göre birçok lise öğrencisinin alanda bulunmasına Bolulular “Bunların derste olması lazım.” diye tepki göstermişler. Medyascope’ta yer alan miting fotoğraflarından birinde üzerinde İzzet Baysal Turizm ve Otelcilik Lisesi üniformasına benzer bir üniforma bulunan öğrenciler fark ediliyor. Turizm Lisesi de mitingin gerçekleştiği alana oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu nedenle söz konusu liseden öğrencilerin de mitinge katılmış olma ihtimalleri yüksek. Bunun yanı sıra Bolu’da bulunan birçok turizm ve otelcilik ve aşçılık lisesinin amblemleri de fotoğraftaki üniformaların üzerinde bulunan amblemlere benziyor.

Fotoğraftaki kırmızı içerisine alınmış öğrencilerin üniformaları turizm ve otelcilik meslek lisesi üniformaları.

İzzet Baysal Turizm ve Otelcilik Lisesi üniformaları

Mengen Aşçılar Okulu üniformaları

Öğrenciler çevre ilçelerden de getirilmişler

YouTube üzerinden canlı yayınlanan mitingin saatinin 14.00 olduğu görülüyor. Yukarıda adı geçen İmam Hatip Ortaokulunun ders saatleri ise internet sitesinde 08.30-16.10 olarak belirtiliyor. Yani ortaokul öğrencileri ders saatinde miting alanı ve çevresinde bulunuyorlar denebilir. Yine aynı şekilde turizm ve otelcilik lisesinin de ders saatleri miting saatine denk geliyor.

Bu bilgiler üzerine Teyit, Eğitim-Sen Bolu İl Başkanı Zehra Kulalı Gezici’ye ulaştı. Gezici fotoğrafların doğruluğunu teyit etti. Zehra Gezici, Bolu’nun Gerede ilçesinde pansiyonu bulunan yatılı eğitim veren bir liseden öğrencilerin velilerinin haberi olmadan mitinge getirildiklerini de belirtti. Gezici Bolu’da birçok okulun öğrencilerinin ders saatlerinde miting alanında bulunduğu bilgisini ekledi. Ardından miting günü Twitter üzerinden paylaştıkları bir videoyu hatırlatarak öğrencilerin miting alanına bazı okul yönetimleri tarafından götürüldüğünün altını çizdi.

Bu videoda bir kişinin lise öğrencilerine “Hangi okuldan geliyorsunuz gençler?” sorusunu yönelttiği ve öğrencilerin bu soruya “Mengen aşçılık” şeklinde yanıt verdikleri görülüyor. Ardından aynı kişi bu sefer öğrencilere “Mitinge” mi diye soruyor. Öğrenciler de “Evet.” diye cevaplıyorlar. Davud Ergün’ün 27 Mart 2019 saat 12.17’de paylaştığı video diğer okul öğrencilerinin Demokrasi Meydanına ulaştıkları saati de doğruluyor. Videoda öğrencilerin montlarının altında beyaz aşçılık üniformaları da görülebiliyor.

Ayrıca Davud Ergün’ün videosunda öğrenciler bir merdivenden meydana doğru yürüyorlar. Bu merdivenin yanındaki emlak ofisi tabelası dikkat çekiyor. Videoda görülen Ba&Kan Emlak, Demokrasi Meydanına yaklaşık 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Öğrencilerin videoda kullandıkları merdiven

Teyit’in iletişime geçtiği Recep Yıldız, emekli okul müdürü olduğunun altını çizdi. Yıldız, öğretmen arkadaşlarından aldığı bilgiye göre sadece Bolu Merkez’den değil Gerede gibi çevre ilçelerden de öğrencilerin mitinge getirildiğini iddia etti. Bu iddia üzerine Teyit, Gerede’de bir lisede öğretmenlik yapan bir kişiye ulaştı. Gerede’de yaşayan kişi, kendi çalıştığı okulda sabah saatlerinden itibaren hiçbir öğrencinin okulda bulunmadığını ifade etti. Gerede’deki öğretmene göre sabah saatlerinde bazı okullardaki öğrenciler mitinge götürüldü.

Daha önce de benzer olaylar yaşanmıştı

Cumhuriyet’te 27 Şubat 2018’de yer alan bir haberde Şanlıurfa’da gerçekleşen AK Parti mitingine öğrencilerin valilik izni ile götürüldüğü ifade ediliyor. BirGün’ün 7 Kasım 2018’deki bir haberinde ise Küçükçekmece’de gerçekleşen mitinge bazı lise öğrencilerinin iddia konusu olaydaki gibi izinsiz götürüldükleri belirtiliyor. 16 Nisan 2017 referandumu öncesi Adana’daki “evet” mitingine götürülen öğrencileri taşıyan bir araç kaza yapmış ve 3 öğrenci hayatını kaybetmişti.

Sonuç olarak Bolu’da 27 Mart 2019’da gerçekleşen AK Parti mitinginde ders saatleri içerisinde birçok öğrencinin bulunduğu iddiası doğru. İddiada yer alan fotoğraflar bir İmam Hatip Ortaokulunu ve miting alanına doğru hareket eden öğrencileri gösteriyor. Mitingden kaydedilen videolar ve fotoğraflarda da birçok lise öğrencisini görebilmek mümkün.

Kaynaklar

Meydascope, Murat Utku’nun Bolu mitingi izlenimleri, 27 Mart 2019 YouTube, Bolu Mitingi, 27 Mart 2019 Facebook, Bolu Hacı Bayram Veli Ortaokulu sayfası Twitter, Davud Ergün’ün videosu, 27 Mart 2019 NTV, Adana’da miting yolunda kaza:3 ölü, 7 Nisan 2017 Foursquare, Eski Bolu Adliyesi konumu Bolu Valiliği, İzzet Baysal Turizm Otelcilik Lisesi öğrencileri üniformaları YouTube, Fatih Metin’in seçim videoları, 17 Mart 2019 Google Haritalar sokak görünümleri Bolu Eğitim-Sen ile yapılan telefon görüşmesi, 29 Mart 2019 / saat 13.10 Recep Yıldız ile yapılan telefon görüşmesi, 28 Mart 2019 / saat 14.30 Bolu Gerede’de yaşayan öğretmenle yapılan telefon görüşmesi, 28 Mart 2019 / saat.18.00

Kaynaklar

Meydascope, Murat Utku’nun Bolu mitingi izlenimleri, 27 Mart 2019 YouTube, Bolu Mitingi, 27 Mart 2019 Facebook, Bolu Hacı Bayram Veli Ortaokulu sayfası Twitter, Davud Ergün’ün videosu, 27 Mart 2019 NTV, Adana’da miting yolunda kaza:3 ölü, 7 Nisan 2017 Foursquare, Eski Bolu Adliyesi konumu Bolu Valiliği, İzzet Baysal Turizm Otelcilik Lisesi öğrencileri üniformaları YouTube, Fatih Metin’in seçim videoları, 17 Mart 2019 Google Haritalar sokak görünümleri Bolu Eğitim-Sen ile yapılan telefon görüşmesi, 29 Mart 2019 / saat 13.10 Recep Yıldız ile yapılan telefon görüşmesi, 28 Mart 2019 / saat 14.30 Bolu Gerede’de yaşayan öğretmenle yapılan telefon görüşmesi, 28 Mart 2019 / saat.18.00