Öldürülen Saadet Partilileri gösterdiği iddia edilen fotoğraf bir filmden

İDDİA: Seçimde vurularak hayatını kaybeden Saadet Partilileri gösteren fotoğraf.

YANLIŞ

Sosyal medyada Konya’da yayın yapan Kanal 42’nin Malatya’nın Pütürge ilçesinde hayatını kaybeden iki Saadet Partili’yi gösterdiği bir haber yayınladığı iddia edildi.


Ancak fotoğrafın Malatya’da seçim günü çıkan silahlı kavgada hayatını kaybeden Saadet Partilileri gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Kung Fu Jungle isimli Çin yapımı bir filmden alınmış. 

Fotoğraf Kung Fu Jungle filminden

Yönetmenliğini Teddy Chan’ın yaptığı ve dövüş sanatı eğitmeninin kaza sonucu bir adamı öldürmesinin ardından gelişen olayları konu alan Kung Fu Jungle (Yi ge ren de wu lin) isimli 2014 yapımı filmden alınan görüntülerin Malatya’daki silahlı kavgadan olduğu iddia edildi.

Filmin doksanıncı dakikasında, Kanal 42 tarafından gösterildiği iddia edilen anın görüntülerine ulaşılabiliyor. Birbiriyle kavga eden iki karakterin yerde yattığı anlar görülebiliyor.

Kaynak: IMDB

Kanal 42 ise son dakika haberini geçmeden önce filmin yayımlandığını belirten bir tweet paylaştı. 

Hayatını kaybedenlere ilişkin Saadet Partisi taziye mesaj paylaştı

Malatya Pütürge’de AK Parti adayının yeğeninin saldırısı sonucu biri sandık görevlisi diğeri müşahit iki partilinin vefat ettiğini belirten Saadet Partisi bir açıklama yayımladı;

Sonuç olarak fotoğraf hayatını kaybeden Saadet Partilileri göstermiyor. İki kişinin kanlar içerisinde yerde yattığını gösteren ve hatalı ilişkilendirilerek Pütürge’den olduğu iddia edilen fotoğraf Kung Fu Jungle isimli bir filmden.

SON GÜNCELLEME

  • Kanal 42’nin açıklaması eklendi. 31 Mart 2019 / 18.28

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

IMDB, Kungfu Jungle filmi hakkında bilgiler

YouTube, Kungfu Jungle filmi

Twitter, Saadet Partisi’nin taziye mesajı, 31 Mart 2019