Ölen sahibinin fotoğrafını telefonda gören kedi videosu

İDDİA / Video: Ölen sahibinin fotoğrafını telefonda gören kedi.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Cumhuriyet, Hürriyet, Mynet, Yurt, CNN Türk, Oda TV, Yeni Şafak gibi haber sitelerinde paylaşılan videoyla ölen sahibinin fotoğrafını telefonda gören kedinin telefonun üzerine kapandığı ve kendini sevdirmeye çalıştığı iddia edildi. Ayrıca video Show TV Ana Haber Bülteni’nde de yayınlandı.

Ancak videodaki kedinin sahibinin öldüğü ve kedinin telefonda ölen sahibini gördüğü iddiası doğru değil. Video 2016 yılında bir yarışma için YouTube’a yüklenmiş. Sahibi hayatta olan kedi telefon ekranında kedi ve kaplumbağanın bulunduğu bir videoyu görüyor.

Videodaki kedinin sahibi hayatta

Sosyal medyada kısa sürede yayılan videonun sahibi Sevilay Deryal teyit.org’a yaptığı açıklamada bu videoyu 2016 yılında YouTube’a yüklediğini ifade etti. 8 Nisan 2016 tarihinde yüklenen Mia isimli kedinin videosunun yüksek çözünürlüklü hali buradan izlenebilir;

Mia’nın videosunun 22 Nisan 2016 tarihinde Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show isimli programda “Selami Şahin’in şarkılarına hayvanların verdiği tepkiler” isimli mizah amaçlı videoda da kullanıldığını görmek mümkün.

“İnsanların duygularını sömürüyorlar”

Sevilay Deryal bu videonun insanların duygularını sömürdüğünü belirtti;

Güzel bir senaryo oluşturmuşlar ama yalan haber. İnsanların duygularıyla oynadılar. Ve hatta birisi benim ölmediğimi öğrenince bana yazdı ‘oğlum sabahtan beri ağlıyor ne olur resim gönderin sussun’ diye, annesine ‘sahibi ölmüş, o kedi ağlıyor onu biz sahiplenelim’ diyormuş. İnsanların duygularıyla oynamasınlar çocuk, genç, yaşlı herkes bu habere çok üzülmüş. Ben hayvanları çok seviyorum, kızım da çok seviyor ama olmayan bir şeyi yayınlıyorlar ve ölen sahibi denilmesi benim canımı sıktı açıkçası. Beni tanıyanlar içerisinden bile sahibi ölmüş mü diye yorum yapanlar oldu.

Dünyada da gündem oldu

9gag gibi mecralarda da paylaşılan video dünyada da pek çok kişi tarafından paylaşıldı. 17 Ocak 2018 yılında YouTube’a “Ölen sahibini izleyen kedi” başlığıyla yüklenen video 220 binden fazla görüntülenme aldı.

Mia’nın başka video ve fotoğrafları

Deryal’ın kızı tarafından okul bahçesinde bulunarak sahiplenilen epilepsi hastası Mia’nın başka videolarını ve fotoğraflarını da görebilirsiniz;

Aynı koltuk üzerinde kedi videoları izlerken başka bir videosu


Kaynaklar:

Show TV, Ölen sahibinin fotoğrafını gördüğü iddia edilen kedinin videosu

YouTube, Kedinin sahibinin yüklediği asıl video, 8 Nisan 2016

Sevilay Deryal ile konu hakkında yapılan görüşme

YouTube, “Ölen sahibini izleyen kedi” başlığıyla yüklenen video, 17 Ocak 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Show TV, Ölen sahibinin fotoğrafını gördüğü iddia edilen kedinin videosu

YouTube, Kedinin sahibinin yüklediği asıl video, 8 Nisan 2016

Sevilay Deryal ile konu hakkında yapılan görüşme

YouTube, “Ölen sahibini izleyen kedi” başlığıyla yüklenen video, 17 Ocak 2018