Oval Ofis’e Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle II. Abdülhamit tablosu asıldığı iddiası

İDDİA: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kasım 2019'daki ziyareti sırasında Oval Ofis'e II. Abdülhamit tablosu asıldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde yer alan fotoğrafın, Beyaz Saray’da yer alan Oval Ofis’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti vesilesiyle II. Abdülhamit’in tablosunun asıldığı iddia edildi. Facebook’ta paylaşılan gönderi, yaklaşık 2 bin 500 kez beğenildi. Gönderinin altında, bazı sosyal medya kullanıcılarının fotoğrafın gerçek olduğuna inandıklarını gösteren yorumlar mevcut.

Ancak iddia doğru değil. II. Abdülhamit’in tablosu fotoğrafa montajlanmış.

Fotoğraf montajlanmış

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda montajsız haline Daily Mail’in bir haberinde rastlıyoruz. Bu haberde Donald Trump ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’da yer alan Oval Ofis’teki buluşmaları konu ediliyor. 13 Kasım 2019’da gerçekleşen buluşmada, en önemli gündem Suriye’ydi. Bunun dışında Barış Pınarı Harekatı ve FETÖ de konuşulan konular arasındaydı. Habere eşlik eden fotoğraflar arasında, montajlanan fotoğrafın orijinal hali de yer alıyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Daily Mail’de yer alan haberde fotoğrafın kaynağının Anadolu Ajansı (AA) olduğu belirtiliyor. AA’nın konuyla ilgili içeriği incelendiğinde aynı ziyaret sırasında farklı açılardan çekilmiş kareler görmek de mümkün.

Oval Ofis’te bulunan tablodaki kişi ise, ABD’nin ilk başkanı olan George Washington. Tablo, Rembrandt Peale tarafından 1853’te resmedilmiş. 

Ayrıca, başkanların Beyaz Saray’da kişisel isteklerine göre tablo asmaları mümkün değil. Recep Tayyip Erdoğan, 2009 yılında Oval Ofis’te Barack Obama’yı ve 2007 yılında George Bush’u  ziyaret ettiğinde, duvarda aynı George Washington tablosu vardı.

İddiayı ortaya atan 2023 Diriliş, aslında daha çok parodi içerikler üreten bir Facebook sayfası. Ancak yine de parodi içeriklerin de gerçek sanılıp paylaşıldığı durumlar olabiliyor. Teyit, kendisini “eğlencelik” kategorisine yerleştiren 2023 Diriliş’in ortaya attığı birçok iddiayı daha önce de yanlışlamak ihtiyacı duymuştu: 

İlginizi Çekebilir:  Ekrem İmamoğlu'nun 'İstanbul İmamlar Birliği' hakkında duyuru yaptığı iddiası

İlginizi Çekebilir:  Fotoğrafın Malatya’daki bir otoyolu gösterdiği iddiası

İlginizi Çekebilir:  Fotoğrafın şapka takmadıkları için CHP’nin idam ettiği insanları gösterdiği iddiası

Sonuç olarak iddia doğru değil. II. Abdülhamit’in tablosu fotoğrafa montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde George Washington’ın tablosu var. İddia hatalı bilgi türlerinden manipülasyon ve parodiye örnek.

Kaynaklar

Daily Mail, Donald Trump boasts he and Turkish strongman Tayyip Erdogan 'have been friends for a long time' as they meet in Oval Office amid protests outside White House over 'betrayal' of the Kurds in Syria, 13 Kasım 2019

Anadolu Ajansı, Erdogan - Trump meeting in Washington, 13 Kasım 2019

Anadolu Images, Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de, 13 Kasım 2019

National Portrait Gallery, George Washington (Porthole type)

Getty Images, Obama And Turkish PM Erdogan Meet At The White House, 7 Aralık 2009

Getty Images, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan speaks during a meeting with US President George W. Bush, 5 Kasım 2007 

Teyit, Hiciv içeriklerin yarattığı ‘gerçeklik’ yanılgısı, 18 Ekim 2019

Teyit, Ekrem İmamoğlu’nun ‘İstanbul İmamlar Birliği’ hakkında duyuru yaptığı iddiası, 24 Eylül 2019

Teyit, Fotoğrafın Malatya’daki bir otoyolu gösterdiği iddiası, 29 Mayıs 2019

Teyit, Fotoğrafın şapka takmadıkları için CHP’nin idam ettiği insanları gösterdiği iddiası, 2 Ocak 2018