Özel Harekat Başkanlığı yabancı telefon numaralarıyla ilgili uyarı yapmadı

İDDİA: Özel Harekat Başkanlığı, telefonunuzu çaldırıp kapatan bazı yabancı ülke kodlu telefon numaralarına döndüğünüzde tüm bilgilerinizin çalınabileceği uyarısında bulundu.

YANLIŞ

WhatsApp’ta yayılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre Özel Harekat Başkanlığı, yabancı ülke kodlu bilinmeyen numaralardan bir arama geldiğini ve geri dönüldüğünde telefondaki bilgilerin çalınacağı konusunda kullanıcıların uyarılmasını istedi. İddia metninde çeşitli ülke kodları ve bazı telefonlar da paylaşılıyor. 

Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı’nın böyle bir uyarıda bulunduğu iddiası doğru değil. Bu tarz uyarılarda bulunmak kurumun görev alanına girmiyor.

Özel Harekat Başkanlığı böyle bir uyarıda bulunmadı

Teyit’in görüştüğü Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı bu iddianın yeni olmadığını belirtti. Bilgi aldığımız yetkili, WhatsApp’ta uzun zamandır yayılmaya devam eden iddianın tamamen uydurma olduğunun altını çizdi. Yetkili bu tür uyarılar yapmanın Özel Harekat Başkanlığı’nın görev ve sorumluluk alanına girmediği bilgisini de verdi. Yetkilinin verdiği bilgiye göre, böyle durumlarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden yurttaşlar açık bir şekilde uyarılıyor. 

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı’nın resmi sitesine göre, kurumun görevleri şu şekilde: Terör örgütlerinin gerçekleştirdiği silahlı eylemler ile eylemler yapan teröristleri etkisiz hale getirmek; kaçırılan her türlü ulaşım araçlarına operasyonlar düzenlemek, rehineleri kurtarmak, failleri etkisiz hale getirmek; genel güvenliği ve devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak. 

Görüldüğü gibi iddia metninde belirtilen uyarıyı yapmak Özel Harekat Başkanlığı’nın görevi değil.

Duyurular herkese açık yapılıyor  

Teyit konuyla ilgili Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na da ulaştı. Görüştüğümüz yetkili böyle bir uyarıda bulunulmadığını ve bu tip uyarıların gizli bir şekilde WhatsApp gruplarından değil, aleni bir şekilde resmi kurumlarla, haber kanallarıyla ve resmi gazetede yayınlanarak yapıldığının altını çizdi. 

İddiada yer alan ve numaranın geri aranması halinde kişisel bilgilerin çalınmasının ancak bir yazılım geliştirilmesi durumunda mümkün olabileceğini söyleyen yetkili, bu ihtimalin öngörülemeyeceğini vurguladı.

Sonuç olarak Özel Harekat Başkanlığı’nın telefonumuzu çaldırıp kapatan yabancı ülke kodlu numaraları geri aradığımızda bilgilerimizin çalındığına dair bir uyarıda bulunduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor. Konuyla ilgili Siber Suçlarla Mücadele Başkanlığı da bir uyarıda bulunmamış. Bu tip durumlar öngörülemez olduğu için vatandaşların yabancı numaralara karşı dikkatli olması bekleniyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “uydurma”ya bir örnek oluşturuyor.

Kaynaklar 

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı ile gerçekleştirilen telefon görüşmesi, 22 Kasım 2019, 15:30

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile gerçekleştirilen telefon görüşmesi, 22 Kasım 2019, 16:00

Özel Harekat Başkanlığının görevleri

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar 

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı ile gerçekleştirilen telefon görüşmesi, 22 Kasım 2019, 15:30

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile gerçekleştirilen telefon görüşmesi, 22 Kasım 2019, 16:00

Özel Harekat Başkanlığının görevleri