Pankartta “Kahrolsun şeriat başörtüsüne geçit yok yaşasın laiklik” yazdığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Kadınların açtığı pankartta "Kahrolsun şeriat, başörtüsüne geçit yok, yaşasın laiklik" yazıyor.      

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, kadınların açtıkları pankart üzerinde “Kahrolsun şeriat, başörtüsüne geçit yok, yaşasın laiklik” yazdığı iddia edildi. BiÇay BiSimit isimli sayfa tarafından 2 Haziran 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 3 bin kişi tarafından paylaşıldı ve bin 400 kişi tarafından beğenildi.

28 Şubat 2018’de Facebook’a yüklenen bir başka fotoğraf ise şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.


Görsel montajlanmış

Ancak fotoğrafın, kadınların elinde bulunan pankartta, “Kahrolsun şeriat, başörtüsüne geçit yok, yaşasın laiklik” yazdığını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış.

Fotoğrafın orijinaline bakıldığında kadınların elinde bulunan pankartta, “Mezitli Emekçi Kadınlar Derneği” yazdığı görülüyor.

CHP Mersin İl Başkanlığı binasının önünde kadına yönelik şiddete karşı düzenlenen basın toplantısı sırasında çekilen 25 Kasım 2016 tarihli başka fotoğraflara da ulaşılabiliyor.

Fotoğraflar incelendiğinde pankartı tutan kişilerin aynı olduğu fark edilebiliyor. Mersin’deki yerel basına da yansıyan montajlı fotoğraf hakkında yapılan 9 Şubat 2018 tarihli haberlere ulaşılabiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, CHP Mersin İl Başkanlığı’nın paylaştığı fotoğraflar, 25 Kasım 2016

Mersinhaber, Provokatörlerin hedefinde mersin mi var, 9 Şubat 2018

Mersinportal, Mersin'de Provokasyona Bu Sefer CHP'li kadınları alet ettiler, 9 Şubat 2018