Pankartta yazan ‘Türkler Defolsun’ ifadesinin Suriyeli mülteciler tarafından kullanıldığı iddiası

İDDİA: İstanbul'da 27 Temmuz 2019’da yapılan eylemde "Türkler Defolsun" yazılı pankart açıldığı iddiası.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğraftaki pankartta yazan “Türkler Defolsun” ifadesinin Suriyeli mülteciler tarafından kullanıldığı iddia edildi. İstanbul Valiliğinin Suriyeli mülteciler hakkında aldığı “geri gönderme” kararını protesto etmek için 27 Temmuz 2019’da İstanbul Saraçhane Parkı’nda bazı STK’ların çağrısıyla vatandaşlar toplandı. 

Eylemde açılan bir pankartta “Türkler Defolsun” yazdığı iddiasıyla bir kullanıcı tarafından 27 Temmuz 2019’da Facebook’ta paylaşılan fotoğraf yaklaşık 20 bin kişi tarafından beğenildi

Ancak Saraçhane’de gerçekleşen eylemde açılan bir pankartta “Türkler Defolsun” ifadesinin Suriyeli mülteciler tarafından kullanıldığı iddiası doğru değil. Pankartın orijinaline bakıldığında söz konusu ifadenin göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen Hollandalı politikacı Geert Wilders’e atfen kullanıldığı fark edilebiliyor. Söz konusu ifadelerin hemen altında ise 24. Dönem MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’a atfen “Suriyeliler Defolsun” şeklinde bir metne yer verildiği görülebiliyor. Yani pankartta yer alan ifadeler farklı ülkelerdeki politikacıları eleştirmek için kullanılmış. 

Pankart politikacıları eleştirme amaçlı hazırlanmış 

Birhaberoku isimli internet sitesinde yer alan haberde, 27 Temmuz 2019’da İstanbul’da Saraçhane Parkı’nda İstanbul Valiliğinin aldığı “geri gönderme” kararını protesto etmek amacıyla yapılan gösteri sırasında çekilen fotoğraflara ulaşılabiliyor. Söz konusu fotoğrafların içinde tartışmalara yol açan pankart da görülebiliyor.

Buna göre ortasında büyük puntolarla “Fark Yok” yazan pankartta yer alan ifadeler “Wilders: Türkler Defolsun” ve “Sinan Oğan: Suriyeliler Defolsun” şeklinde. Buna ek olarak Avrupa Fotoğraf Ajansı tarafından eylem sırasında çekilen bir fotoğrafta da pankartın tamamını görmek mümkün

Zanka Tv isimli kullanıcı tarafından video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen bir videoda da pankart fark ediliyor

Söz konusu iddiayı sosyal medyada en çok karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden “bağlamdan koparma” kategorisine koymak da mümkün. Yani pankartta bulunan söz konusu ifadenin bir alıntı olduğu ve eylem yapan Suriyeliler tarafından kullanılmadığı anlaşılabiliyor.  

Pankartı tutan kişi Teyit’e açıklama yaptı 

Saraçhane’deki eylemde pankartı taşıyan kişi de sosyal medya hesabından konu hakkında açıklama yaparak hedef gösterildiğini ifade etti ve pankartın tamamını paylaştı

Buna ek olarak Teyit, pankart hakkında bahsi geçen kişiye de ulaştı. Kişi, söylemleri açısından Wilders ve Oğan arasında fark olmadığını düşündüğünü, aşırı sağcı söylemlerin endişe verici olaylara dönüşebileceğini ve anayasal hakkını kullandığını da sözlerine ekledi. 

Sinan Oğan da konu hakkında paylaşımda bulundu

Pankartta bulunan ifadelerin tartışma yaratmasının arından konu hakkında Sinan Oğan da sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. 29 Temmuz 2019 tarihli gönderisinde Oğan “Suriyeliler Defolsun” şeklinde bir açıklamasının bulunmadığını ifade etti. 

Sonuç olarak eylemde yer alan pankartta sadece “Türkler Defolsun” yazdığı iddiası doğru değil. Pankartın orijinaline bakıldığında söz konusu ifadenin göçmen karşıtı Hollandalı politikacı Geert Wilders’a atfen kullanıldığı fark edilebiliyor.

Kaynaklar

Birhaberoku, Suriyeliler Saraçhane'de eyleme başladı, 27 Temmuz 2019

Twitter, Pankartın orijinal hali, 27 Temmuz 2019

Twitter, Sinan Oğan tarafından konu hakkında yapılan açıklama, 29 Temmuz 2019 

YouTube, Eylem sırasında çekilen görüntüler, 27 Temmuz 2019

Pankartı taşıyan kişi ile yapılan yazı görüşme, 29 Temmuz 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Birhaberoku, Suriyeliler Saraçhane'de eyleme başladı, 27 Temmuz 2019

Twitter, Pankartın orijinal hali, 27 Temmuz 2019

Twitter, Sinan Oğan tarafından konu hakkında yapılan açıklama, 29 Temmuz 2019 

YouTube, Eylem sırasında çekilen görüntüler, 27 Temmuz 2019

Pankartı taşıyan kişi ile yapılan yazı görüşme, 29 Temmuz 2019