Papa’ya koronavirüs teşhisi konmadı

İDDİA: Papa'ya yeni koronavirüs (Covid-19) teşhisi kondu.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde Papa Franciscus’a Covid-19 teşhisi konduğu iddia edildi. 29 Şubat 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık 90 retweet ve bin 300 beğeni aldı. İddia Takvim, Sabah ve Haber 7 gibi haber sitelerine de taşındı.

Ancak iddia doğru değil. Papa’ya yapılan testte Covid-19 bulgusuna rastlanmadı. İddiayı ortaya atan internet sitesi güvenilir bir kaynak da değil ve içeriği yayından kaldırdı. 

Vatikan iddiayı yalanladı

Vatikan basın danışmanı Matteo Bruni, 28 Şubat 2020’de İtalyan haber ajansı Ansa’ya yaptığı açıklamada, “Papa’ya yapılan testte hafif bir soğuk algınlığından başka bir şey teşhis edilmedi” dedi ve aynı gün öğleden sonrasında görüşmelerine devam edeceğini ekledi

Vatikan’ın internet sitesinden Papa’nın günlük programına ulaşılabiliyor. Buradan Papa’nın 1 Mart itibariyle olağan programına kaldığı yerden devam ettiğini görebiliyoruz

Covid-19 belli yaşın üzerinde olanlarda ağır seyredebiliyor. Virüsün ölüm oranının en yüksek olduğu grup da yüzde 14 ile 80 yaşından büyük kişiler. Papa Franciscus 83 yaşında ve virüsü kapmış olsaydı programına devam etmesi mümkün olmayabilirdi. 

Kaynak güvenilir değil

Sosyal medyada yer alan iddiaların ve haber sitelerinin kaynak olarak gösterdiği MCM News isimli site de pek güvenilir değil. Künyesi ve hakkında kısmı bulunmuyor ve sitede yalnızca 30 içerik var. Papa Franciscus’a Covid-19 teşhisi konduğunu iddia eden ilgili haber de yayından kaldırılmış. 

2 Mart 2020 itibariyle İtalya’da bin 694 kişiye Covid-19 teşhisi kondu, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 34.

Sonuç olarak Papa Franciscus’a Covid-19 teşhisi konduğu iddiası doğru değil. Papanın geçirdiği soğuk algınlığı, Covid-19 gibi yansıtılmış. İddia, uydurmaya örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Ansa, Pope slight indisposition, still working - Bruni, 28 Şubat 2020

Vatican News, Pope postpones official audiences but continues meetings at Santa Marta, 28 Şubat 2020

Vatican.va, Activities of the holy father Pope Francis, 1 Mart 2020

Jamanetwork, Characteristics of and Important Lessons From the Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Outbreak in China, 24 Şubat 2020

Biography, Pope Francis, 13 Şubat 2020

Wayback Machine, MCM News, 29 Şubat 2020