Parçalanan rüzgar türbinini gösteren video görsel efektle hazırlanmış

İDDİA / Video: Şiddetli rüzgardan parçalanan rüzgar türbini.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videonun, gerçek hayatta şiddetli rüzgar sonucunda parçalanan bir rüzgar türbinini gösterdiği iddia edildi. Videoda bir arada bulunan rüzgar türbinlerinden bir tanesinin hızlanarak döndüğü ve sonunda parçalandığı görülebiliyor.

Bir kullanıcı tarafından 22 Şubat 2019’da Twitter’da paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık 20 bin kez görüntülendi. Video Facebook’ta İngilizce yayın yapan sayfalar tarafından da paylaşıldı. “What did I just see?” isimli sayfa tarafından paylaşılan video ise yaklaşık 10 milyon görüntülenme aldı.

Ancak videonun gerçek hayatta şiddetli rüzgarda parçalanan bir rüzgar türbinini gösterdiği iddiası doğru değil. Olay gerçekte yaşanmamış. Video, Travis Sattler isimli video sanatçısı tarafından dijital olarak üretilmiş.

Video Travis Sattler tarafından internete yüklenmiş

Söz konusu videonun ilk olarak Travis Sattler isimli kullanıcı tarafından, “DISATER STRIKES IN BAD AXE” ifadeleriyle 21 Şubat 2019’da Facebook ve Instagram’da paylaşıldığını söylemek mümkün. Sattler’ın bu paylaşımı Instagram’da yaklaşık 450 bin kez de görüntülenmiş.

Yine Sattler’ın 26 Şubat 2019’da YouTube’a yüklediği görüntülerin açıklamasında, videonun kendi bilgisayarında Cinema 4D isimli programda üretildiği belirtmiş.

Sattler, Instagram hesabında yer alan biyografisinde kendisini serbest zamanlı 3D sanatçı ve görüntü tasarımcısı olarak tanımlıyor.

Sanatçının benzer şekilde dijital ortamda ürettiği başka görüntüler de bulunuyor. 2018’de kendisi tarafından paylaşılan bir videoda dijital olarak üretilen bir kum fırtınası izlenebiliyor.

Daha önce Danimarka’da yaşanan bir fırtınada rüzgar türbini parçalanmıştı

2008 yılında video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen ve Danimarka’daki bir rüzgar türbininin şiddetli rüzgar tarafından parçalandığını gösteren görüntüler Snopes ve Hoax Slayer gibi doğrulama siteleri tarafından doğrulanmıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, Videonun ilk olarak paylaşıldığı gönderi, 21 Şubat 2019

Instagram, Videonun ilk olarak paylaşıldığı gönderi, 21 Şubat 2019

YouTube, Travis Sattler tarafından oluşturulan video, 26 Şubat 2019

Instagram, Travis Sattler’ın biyografisi

Facebook, Sanatçı tarafından üretilen başka bir video, 21 Ağustos 2018

Snopes, Danimarka’da parçalanan rüzgar türbini hakkındaki haber, 25 Ekim 2008

Hoax Slayer, Danimarka’da parçalanan türbin hakkındaki yazı, 27 Mart 2017