Paris’te sığınmacıların konaklamasını engellemek için köprü altına kayalar yerleştirildi iddiası

İDDİA: Paris'te kalacak yeri olmayan sığınmacıların tren köprüsü altında konaklamasını engellemek için bölgeye kayalar yerleştirildi.

DOĞRU

Takvim, Sözcü, Yeni Şafak, Posta, Milliyet gibi haber sitelerinde yer alan bir habere göre, Paris’teki La Chapelle sığınmacı merkezine alınmadıkları için merkezin karşısındaki köprü altında uyuyan sığınmacıları bölgeden uzaklaştırmak için köprü altına büyük kaya parçaları yerleştirildiği iddia edildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te, La Chapelle sığınmacı merkezi karşısında bulunan köprünün altına, merkeze giremeyen sığınmacıların köprünün altında uyumasını engellemek için büyük kaya parçaları yerleştirdiği iddiası doğru.

L’Express gazetesi, belediye başkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya yer vererek, kararın sığınmacıların caddede kamp yapmalarını engellemek için alındığını belirtti.

Aşağıdaki videodan La Chapelle Sığınmacı Merkezi’nin karşısındaki köprünün altına yetkililer tarafından koyulan büyük kaya parçalarını görebilirsiniz.

Paris’teki sığınmacılara yemek yardımı yapan aktivistler topluluğu Solidarité migrants Wilson, uygulamaya tepki göstererek Facebook sayfasından paylaştığı gönderide şu ifadeleri kullandı:

“Bu büyük taşlar, zaten çok fazla acı çekmiş insanların küçük umutlarını da ezdi. Bu şok edici yöntemle ilgili açıklama bekliyoruz.”

Belediye Başkanı Anne Hidalgo, 14 Şubat’ta Twitter hesabından, üç ay önce açılan La Chapelle sığınmacı merkezinden bahsederek, 5 bin göçmenin merkezde barındığını söylemişti.

Göçmen akını üzerine veri toplayan İltica Bilgi Veritabanı’na (Asylum Information Database) göre, 2016 yılında Fransa’da 85.000’den fazla kişi sığınma talebinde bulundu.