cQO6Bgem_-I

Pasaport fotoğrafı yayılan Iakhe Mashrapov Reina saldırısının faili değil

İDDİA / Fotoğraf: Reina saldırganının pasaportunun görüntüsü.

YANLIŞ

Sosyal medyada “Emniyet kaynaklı” iddiasıyla yayılan ve Cumhuriyet, Posta, Aydınlık, Duvar gibi haber sitelerinde yer alan pasaport fotoğrafının, Reina saldırısının failine ait olduğu öne sürüldü. Saldırganın isminin Iakhe Mashrapov olduğu ve bu sabah saatlerinde (3 Ocak) Kırgızistan’a gittiği de sosyal medyada konuşulan iddialar arasında yer aldı.

Ancak Turmush isimli haber ajansı ve ona bağlı AKIpress isimli haber sitesinde yer alan Mashropov’un verdiği röportaja göre sosyal medyada paylaşılan iddialar gerçeği yansıtmıyor.

Mashrapov Turmush Haber Ajansı’na verdiği röportajda, pasaportunun fotoğrafının sosyal medyada yayılmaya başlamasının ardından Kırgız Ulusal Güvenlik ekiplerinin Kırgızistan’ın Oş bölgesindeki evine gelerek kendisine ulaştıklarını ve kısa bir sorgunun ardından serbest bırakıldığını söyledi.

akipress-pasaport

Mashrapov “Şüphelinin kim olduğu hakkında ve pasaport fotoğrafımın sosyal medyada nasıl yayıldığı hakkında hiçbir fikrim yok. Kara-su’da yaşıyorum. 2011’den beri ticaretle uğraşıyorum. 31 Aralık’ta terör saldırısı gerçekleştiğinde Kırgızistan’daydım. Türkiye’deki terör saldırısıyla hiçbir ilgim yok. 2011’den bu yana İstanbul’u ticari amaçlarla ziyaret ediyorum” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  Reina saldırısının ardından yayılan 4 yanlış bilgi

pasaport-karsilastirma

Verdiği röportajda, 28 Aralık’ta İstanbul’a geldikten sonra 30 Aralık’ta Bişkek’e döndüğünü, 31 Aralık’ta Kırgızistan’da olduğunu ve 1 Ocak’ta tekrar İstanbul’a gelerek 3 Ocak’ta Kırgızistan’a döndüğünü belirten Mashrapov, ülkeden ayrılmadan önce havaalanında Türk yetkililerce sorgulandığını bu yüzden uçağın da yaklaşık bir saat rötar yaptığını ifade etti.

AKIpress Mashrapov’un fotoğraflarının yanı sıra pasaportunun Türkiye’ye giriş çıkış yaptığı tarihleri gösteren ilgili sayfalarını da haberine ekledi.

pasaport-fotograflari

Giriş ve çıkış damgalarının yer aldığı pasaport sayfasının fotoğrafı

Mashrapov’un AKIpress’e verdiği röportajların videolarını aşağıda izleyebilirsiniz.

GÜNCELLEME: 03.01.2017 / 18:30

  • Başlık değiştirildi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.