Pekin’de yeni bir virüsün ortaya çıktığı iddiası

İDDİA: Çin’in başkenti Pekin’de yeni bir virüs ortaya çıktı. Virüs somon balığı tezgahından yayıldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada hızla yayılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen paylaşımlarda Çin’in başkenti Pekin’de yeni bir virüsün ortaya çıktığı iddia edildi. Ayrıca virüsün balık pazarından yayıldığı iddia edilmiş. 

Ancak iddia doğru değil. Pekin’de yeni bir virüs ortaya çıkmadı. Pekin’de Covid-19 vakaları yeniden görülmeye başladı ve bu vakaların bulaş kaynağı araştırılıyor. 

Pekin’de Covid-19 vakaları yeniden görülüyor

Covid-19 salgını sona ermiş değil. Çin, vakaların ilk görüldüğü yer olması nedeniyle salgını da ilk durduran ülkeydi. Art arda 56 gün boyunca ülkede vaka görülmemişti. Ancak başkent Pekin’de vaka sayıları artmaya ve son ayın en yüksek seviyelerini görmeye başladı.

Pekin’de yeniden görülen ilk vaka 11 Haziran 2020 tarihinde doğrulandı. 15 Haziran 2020 tarihinde 36 Covid-19 vakası görüldü. Bir gün önce de 36 vaka görüldüğü duyuruldu. Son olarak 16 Haziran’da Çin Ulusal Sağlık Komisyonu 27’si Pekin’de 40 yeni vaka bildirdi. Vaka sayılarının hızla artmasıyla 20’den fazla mahalleye seyahat kısıtlamaları getirildi. Bulaşın nasıl yeniden yaşandığı ise hala araştırılıyor. Çin medyasında ve Dünya Sağlık Örgütü’nde yer alan bilgilere göre, tespit edilen vakaların Xinfadi toptan satış pazarıyla doğrudan veya dolaylı olarak bağlantısı var. Ayrıca Pekin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, virüsün pazardaki ithal somon balıklarının kesildiği tezgahlarda tespit edildiği söylüyor

Enfeksiyon kaynağının somon olduğu kesin değil

Çinli epidemiyolog Wu Zunyou, yetkililerin Xinfadi pazarındaki enfeksiyonun kaynağını henüz tespit etmediğini, salgının hala izole olduğunu ve genele yayılmadığını açıklamış. Ayrıca Zunyou’ya göre, somonun enfeksiyon kaynağı olduğu sonucuna varmak için erken; çünkü virüs ithal somonların kesildiği tahtada tespit edilmiş. Yani virüs kalıntılarının tahtaya kullanan kişiden geçmiş olması ihtimali de söz konusu. Dünya Sağlık Örgütü de 15 Haziran 2020 tarihli durum raporunda Pekin’de toptan satış pazarıyla ilişkili bir Covid-19 vaka kümesi tespit edildiğini ve araştırmanın devam ettiğini belirtti. Örgüt, durumu yakından izlediğini ve Çin’deki ulusal makamlarla yakın temas halinde olduğunu söylüyor. 

Enfeksiyon kaynağının somon olup olmadığı henüz net değil, ancak Çin yeniden ortaya çıkan vakalarla şüpheli bağlantısı nedeniyle Avrupa’dan somon ithalatını durdurdu

Sonuç olarak  Çin’in başkenti Pekin’de yeni bir virüs ortaya çıkmadı. Covid-19 vakaları yeniden görülüyor. Bulaş kaynağı ise halen araştırılıyor.  

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Reuters, China halts European salmon imports over suspected link to virus outbreak, 15 Haziran 2020

Baijiahao, Why did Beijing suddenly have a local epidemic? Expert: There are two possibilities, 14 Haziran 2020

WHO, Coronavirus disease situation report 147, 15 Haziran 2020

NBC News, ‘Beijing will not be a second Wuhan': Fears of new outbreak after string of coronavirus cases, 15 Haziran 2020

WHO, A cluster of COVID-19 in Beijing, People’s Republic of China, 13 Haziran 2020

BBC News, Pneumonia epidemic: Will the infection in the new market in Beijing replicate the outbreak in Wuhan?, 15 Haziran 2020

France24, China locks down Beijing neighbourhoods to contain Covid-19 cluster, 15 Haziran 2020

CGTN, Beijing reports 36 more COVID-19 cases in new local market cluster, 15 Haziran 2020

South China Morning Post, Beijing Covid-19 outbreak puts food markets back in infection focus, 16 Haziran 2020

The quint, ‘Extremely Severe’: Beijing Starts Mass Testing Post 106 New Cases, 16 Haziran 2020