Pensilvanya’da Gülen’in evine giden yollarda AK Parti reklamları

İDDİA: AK Parti seçim kampanyası kapsamında Pensilvanya'da Fethullah Gülen evine giden yollardaki bilboardlara reklam verdi.

DOĞRU

Pensilvanya’da Fethullah Gülen’in evine giden yollar üzerindeki bilboardlarda AK Parti seçim kampanyasında kullandığı reklamların kullanıldığı iddiası doğru.

pensilvanya-bilboard

Bu konuyla ilgili sosyal medyada şimdiye dek 3 farklı bilboardın fotoğrafı paylaşıldı. Paylaşılan ilk bilboard fotoğrafının I-80 otobanı üzerinde olduğu iddiası üzerine (görseldeki “Days Inn” tabelası ve “Old Exit 53” tabelası ipuçlarını kullanarak) Google Maps aracılığıyla aşağıdaki sonuca ulaştık.

Google Maps’in sokak görünümü sayesinde alınmış ekran görüntüsü. Tam koordinatlar şu şekilde: 40.985014, -75.138192

Yukarıdaki ekran görüntüsünden anlaşılabileceği gibi, fotoğrafın çekildiği iddia edilen yerde gerçekten öyle bir bilboard alanı var ve görüntüyü şüpheli görselimizdeki gibi piksel piksel veriyor.

Sosyal medya ve haber sitelerinde dolaşan ikinci bilboard fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz.

Bu görselin doğrulamasını ise bir başka tweet aracılığıyla sağladık. Esat Türkyolu isimli kullanıcı aşağıda izleyebileceğiniz drone ile kaydedilmiş bir videoyu tweetlemiş. Videonun sonlarına doğru dijital bilboarddaki reklamın değiştiğini görmek ve çevredeki bina ve ağaç detaylarını Google Maps aracılığıyla doğrulamak bize bu videonun da montaj olmadığına dair verileri sağlamış oldu.

Ve tabii ki ikinci bilboardın gerçek olduğuna ve yerine dair elimizde güçlü bir veri oldu.

Bu iki bilboardın ve bir üçüncüsünün (Esat Türkyolu’nun uyarması ve konumunu bulmamıza yardımcı olması sayesinde) Fethullah Gülen’in evine yakınlığı iddiasını ise harita üzerinden değerlendirdik.

Bilboardlar Gülen’in evine giden yollarda

Bilboardların konumunu ve Gülen’in evini işaretlediğimiz etkileşimli haritaya bu linkten ulaşabilirsiniz.