Peru’da bir uzaylıya ait mumya bulunduğu iddiası

İDDİA: Peru’nun Nazca bölgesinde bir uzaylıya ait mumya bulundu.

BELİRSİZ

Kendilerini “paranormal araştırmacı” olarak niteleyen bir grup, Peru’nun Nazca şehri yakınlarında bir uzaylıya ait mumya bulduklarını iddia etti. Konu Sputnik, Mynet, Odatv, Onedio, SabahSüperHaber ve Webtekno gibi haber sitelerinde de yer aldı.

Ancak Peru’nun Nazca bölgesinde bir uzaylıya ait olduğu belirtilen mumya iddiaları şüpheli. İddiayı ortaya atan Gaia isimli siteye bakıldığında sitenin sahte ve şüpheli bilimsel haberler, paranormal iddialar ve komplo teorileriyle ünlü bir geçmişe sahip olduğu görülebiliyor. Sitenin yıllık 95.40 dolar karşılığında meleklerle iletişim kurma ve uzaylılar hakkında bilgi gibi şeyleri içeren videoları pazarladığını görmek mümkün. 2015 yılında Jaime Maussan isimli Meksikalı gazeteci Gaia’ya Nazca bölgesinde mumyalanmış bir bedenin varlığını rapor etmiş ve söz konusu beden bir çocuğa ait çıkmıştı.


Gaia’daki bir videoda ise 2015’deki araştırma ekibinde yer alan bilim insanı Jesus Zalce Benitez’in, mumyanın üç parmağının olmasından dolayı onun insan türüne ait olamayacağını düşündüklerini söylediği fark ediliyor.

Daha önce bölgeye giden araştırma ekibinden Profesör Korotkov ise aksini düşünüyor. Korotkov,  mumyaların insan dışı varlıklara ait olmadığını, cesetlerin binlerce yıl önce dünyada varlıklarını sürdürmüş ve bir takım doğal süreçler sonunda yok olmuş eski bir insan türüne ait olabileceğini belirtiyor.

Ayrıca Korotkov, mumyanın kökenlerinin araştırılabilmesi için ‘mumyanın genlerinin çeşitli insan genleriyle karşılaştırılmasının’ yapılmasının önemine vurgu yapıyor.

Antropologlar ise kafatası deformasyonlarının ve kafatası şeklinin eskiden uygulanan dini ritüellerle alakalı olduğunu belirtiyor. Doğrulama sitesi Snopes iddiayı yanlışladığı analizinde Gaia isimli sitenin kötü şöhretine vurgu yaparak, şimdiye kadar bu tip haberlerin hep uydurma çıktığını belirtmiş.

Peru’daki Nazca bölgesi ise barındırdığı hayvan ve bitki şekilleri yüzünden sık sık gündeme gelen bir yer. Bölgede bulunan ve yukarıdan bakıldığında görülen çizgilerin M.Ö. 300 ile M.S. 800 yılları arasında bölgede yaşayan Nazca halkının yaptığına inanılıyor. Konu hakkında National Geographic’de yayınlanan ayrıntılı bir yazıyı okumak da mümkün.

Kaynaklar

Gaia, Siteye hakkında  bilgiler

Blogspot, Jaime Maussan isimli Meksikalı gazetecinin Gaia’ya rapor ettiği mumyalanmış beden ile ilgili bir yazı, 10 Mayıs 2015

YouTube, Gaia’daki bilim insanı Jesus Zalce Benitez’in açıklama yaptığı video, 20 Temmuz 2017

Sputnik, Peru'daki ‘uzaylı' mumyanın sırrı çözüldü, 13 Temmuz 2017

Rational Wiki, Konik kafatasları

Snopes, Araştırmacılar Nazca, Peru’da mumyalanmış üç parmaklı uzaylı mı buldular?, 21 Temmuz 2017

National Geographic, Nazca çizgileri