Project Zoom hibe programı başlıyor

Teyit‘in ekosistem partnerliğini yaptığı, ABD Büyükelçiliği’nin desteklediği Impact Hub İstanbul yürütücülüğündeki Project Zoom hibe programı başlıyor!

Project Zoom nedir?

Project Zoom, yeni nesil hikaye anlatıcıları ve gazeteciler gibi farklı mecralarda içerik üretenler tarafından gözden kaçmış ya da görülmemiş toplumsal meselelerin ortaya çıkarılması, görünür kılınması ve hikayelerinin anlatılmasını hedefleyen bir hibe programı. Programın odağındaysa iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilirlik, göç, sosyal inovasyon ve enerji temaları var. Çalışma kapsamında podcast, fotoğraf, yazı, video gibi görsel, yazılı veya işitsel formatlarda farklı mecralarda içerik geliştirilmesine destek verilecek. 

Destek almaya hak kazanan katılımcılara içeriklerini geliştirebilmeleri için rehberlik ve mentorluk desteğinin yanı sıra etkili medya ve iletişim ağlarına dahil olma olanağı da sunulacak.  

Project Zoom’un tanıtım toplantısıysa 13 Şubat 2020 tarihinde Impact Hub İstanbul’da.

Program Akışı:

17:00 – 17:30 Kayıt

17:30 – 17:45 Açılış Konuşmaları

Mark Cameron (Information Officer, ABD Başkonsolosluğu)

Ayşe Sabuncu (Co-founder, Impact Hub Istanbul)

17:45 – 18:00 Pitch: Çözüm Odaklı Gazetecilik

18:00 – 18:40 Panel: Sürdürülebilir bir dünya için neden hikaye anlatıcılara ihtiyacımız var?

Moderatör: Mehmet Atakan Foça (Kurucu, teyit.org)

18:40 – 19:30 Networking

Program, Türkçe ve İngilizce olarak iki dilli ilerleyecektir. Simultane çeviri desteği sunulacaktır.

Kurulduğu ilk günden bu yana yanlış bilgiyle mücadeleyi odağı haline getiren Teyit’in en önemli profillerinden biri de sosyal girişimci yönü. Yani kâr amacı gütmeden, fayda yaratma hedefiyle bir sosyal etki yaratabilmek. Bunun yolu da işbirliği ve sürdürülebilir mekanizmaları oluşturabilecek yapıları, gazetecileri, hikaye anlatıcıları ve organizasyonları desteklemek. Project Zoom’a da benzer bir motivasyonla destek veren Teyit bir yandan da yanlış bilgiyle mücadele sorununun çözümü için Factory projesini sürdürüyor. Yanlış bilgi sorununu çözebilecek fikirleri ya da bir fikir geliştirmek isteyenleri desteklemek amacıyla başlayan ve bu yıl ikincisi düzenlenen Factory programı Eskişehir ve Ankara’da fikir geliştirme atölyeleri ve sonrasında da Bootcamp ile devam edecek. Daha fazla bilgi ve başvuruya linkten erişebilirsiniz.

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.