PTT’nin Kadir Mısıroğlu adına pul bastırdığı iddiası

İDDİA: PTT, tarihçi Kadir Mısıroğlu adına pul bastırdı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir iddiada, Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) tarihçi Kadir Mısıroğlu adına pul bastırdığı belirtildi. Üzerinde Kadir Mısıroğlu’nun fesli bir fotoğrafının yer aldığı ve 1 Türk Lirası değerinde olduğu anlaşılan pul fotoğrafı sosyal medyada yoğun olarak paylaşıldı.

Kaç Saat Oldu isimli hesap tarafından 28 Temmuz’da Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından beğenildi.

İsteyen PTT’den “kişisel pul” bastırtabiliyor

Ancak PTT’nin, Kadir Mısıroğlu adına pul bastırdığı iddiası doğru değil. Söz konusu pul, PTT’nin 165. kuruluş yıl dönümü çerçevesinde 2005 yılında başlattığı ve kişilerin kendisine özel pullar tarsarlayabildiği “kişisel pul” uygulaması çerçevesinde yaptırılmış.

Söz konusu pulun Kadir Mısıroğlu’nun Facebook hesabından 28 Temmuz 2018’de paylaşıldığı görülebiliyor. Buna ek olarak yine 28 Temmuz’da Mısıroğlu’nun manevi torunu olarak belirtilen Nurullah Mısıroğlu tarafından pulların fotoğrafının paylaşıldığı fark edilebiliyor.


Fotoğraf incelendiğinde pulların kenarında kalan boşluklarda “Kişisel Pul” ifadesi görülebiliyor. Yani söz konusu pulların PTT tarafından Kadir Mısıroğlu’nun adına bastırılmadığı anlaşılabiliyor. Kişisel Pul uygulamasının ise “pulculuğa yeni bir boyut getirmek ve posta idarelerine kaynak yaratmak” amacıyla PTT tarafından 2005 yılında başlatıldığını söylemek mümkün.

Buna göre uygulama kapsamında gerçek ve tüzel kişiler tarafından gönderilen görsel objeler pul olarak basılabiliyor. Söz konusu objeler kuruluş yıl dönümünü kutlamak, belli bir olayı anmak, ticari bir ürünün tanıtımını yapmak, doğum günü, evlilik yıl dönümü, anneler günü, babalar günü, mezuniyet töreni, hatıra, v.b. amaçlı olabiliyor.

PTT Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Kişisel Pul Yönergesi’nde uygulamanın yasal detaylarına ulaşılabiliyor. Seçilen objenin, söz konusu yönergenin 6. maddesinin d bendinde yer alan hususlara uyup uymama durumuna göre pul olarak basılıp basılmayacağına karar veriliyor. 6. maddenin d bendini ise aşağıda görmek mümkün:

“d) Pul objesinin;

1)Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına,

2)Devletin ülkesiyle ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne,

3)Fikir, sanat ve sınai telif haklarına,

4)Ticari rekabet kurallarına,

5)Genel ahlak ve adaba,

6)Kişisel haklara aykırı olup olmadığı.”

2018 pul emisyonları arasında söz konusu pula rastlanmıyor

PTT tarafından 2005 yılından itibaren yıllık olarak hazırlanan pul emisyonlarını bulmak mümkün. 2018 yılında çıkarılacak pul emisyonlarına bakıldığında Kadir Mısıroğlu ile ilgili herhangi bir pula rastlanmıyor.

2018 pul emisyonu listesine bakıldığında son olarak 15 Temmuz 2018’de Demokrasi ve Milli Birlik Pulu’nun çıkarıldığı anlaşılıyor. 1 Ağustos 2018’de ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki eserlerin yer aldığı pulların çıkarılacağı belirtiliyor.

2017 pul emisyonu listesine göz atıldığında da Kadir Mısıroğlu ile ilgili herhangi bir pula rastlanmadığı görülebiliyor.

Konu hakkında Filateli ve Abone İşleri Şube Müdürlüğü ile görüşen teyit.org söz konusu kişi hakkında PTT’nin resmi olarak pul basmadığı bilgisine ulaştı. Pul emisyonlarının yıllık olarak belirlendiğini ve çok önceden kesinleştiğini hatırlatan yetkililer, ücretini ödeyen ve gerekli şartları sağlayan herkesin kişisel pul bastırabileceğini de ifade etti.

Kadir Mısıroğlu’nun Facebook hesabında söz konusu pulu paylaşırken Posta ve Telgraf Teşkilatı Umum Müdür Yardımcısı Adil Zembat’a teşekkür edildiği görülebiliyor. Konu hakkında teyit.org açıklama yapan Adil Zembat ise şunlar söyledi:

“Kişisel pul uygulaması PTT’nin herkese açık bir hizmetidir. Bu hizmeti onay almak şartıyla tanıdıklarınıza hediye olarak yaptırabilir, eşinize doğum günü hediyesi olarak pul bastırtabilirsiniz. Ben de bu pulları üstada hediye olarak yaptırttım. Hediye şahsi hediyemdir, beni bağlar kurumumu bağlamaz. Alaka ve samimiyetinize teşekkür ederim.


SON GÜNCELLEME: 03.08.2018 / 11.00
  • Posta ve Telgraf Teşkilatı Umum Müdür Yardımcısı Adil Zembat’ın konu hakkındaki açıklaması eklendi.

Kaynaklar

Twitter, Kadir Mısıroğlu’nun kişisel pulları, 28 Temmuz 2018

PTT, 2018 pul emisyon çizelgesi, 2018

PTT, 2017 pul emisyon çizelgesi, 2017

PTT, Kişisel Pul Yönergesi

Filateli ve Abone İşleri Şube Müdürlüğü ile yapılan telefon görüşmesi

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Kadir Mısıroğlu’nun kişisel pulları, 28 Temmuz 2018

PTT, 2018 pul emisyon çizelgesi, 2018

PTT, 2017 pul emisyon çizelgesi, 2017

PTT, Kişisel Pul Yönergesi

Filateli ve Abone İşleri Şube Müdürlüğü ile yapılan telefon görüşmesi