Pulitzer ödüllü gazeteci Alex Jones’un Trump’a küfür ettiği iddiası

İDDİA / VİDEO: Pulitzer Ödüllü gazeteci Alex Jones, Amerikan Başkanı Trump’a küfür etti.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Haber 7, Cumhuriyet, Sabah, Yeni Akit, Mynet, Türkiye Gazetesi, İnternet Haber gibi haber sitelerinde yer alan bir videoda, Pulitzer Ödüllü gazeteci Alex Jones’un ABD Başkanı Trump’a küfür ettiği iddia edildi. Videoda ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’yi bombalamasının ardından saldırıya tepki gösteren gazetecinin sinirlenerek masayı yumrukladığı ve birtakım küfürler ettiği görülebiliyor.

Karışıklık isim benzerliğinden

Ancak videonun, ABD Başkanı Trump’a küfür eden Pulitzer Ödüllü gazeteci Alex Jones’u gösterdiği iddiası doğru değil.

Videodaki isim Amerika’da radyo programları yapan gazeteci Alex Jones. Komplo teorileriyle ünlenen bir isim olan Jones’un resmi Twitter hesabına ulaşmak mümkün. Yine kendisinin yaklaşık 2 milyon takipçili YouTube kanalına da ulaşılabiliyor.

Diğer gazeteci Alex S. Jones, 1987 yılında Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü

“Özel Rapor” dalında “The Fall of the House of Bingham”  haberiyle 1987 yılında Pulitzer kazanan gazeteci ise 1946 doğumlu Alex S. Jones.

Pulitzer Ödüllü gazeteci Alex S. Jones’un, Joan Shoretein Basın ve Politika Merkezi’nin direktörü olarak da görev yapmaya devam ettiği görülebiliyor.

Ayrıca Jones’un 2016 yılında yaptığı bir konuşması izlendiğinde kendisinin Trump’a küfür eden gazeteci olmadığını, hatanın isim benzerliğinden kaynaklandığını söylemek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.