DÜZELTİLDİ: Referandum için Bavyera Devlet Opera Binası’na “Hayır” bayrağı asıldı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Almanya Münih'te Bavyera Devlet Operası binasına "Hayır” bayrağı asıldı.

KARMA

Bizim İçin En İyisi kullanıcı isimli Twitter hesabı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından paylaşılan ve Yeni Şafak, Akşam, Haberler gibi haber sitelerinde yer alan bir fotoğraf ile 16 Nisan’da gerçekleşecek Anayasa değişikliği referendumu için Almanya’daki Bavyera Devlet Opera Binası’na “Hayır” bayrağı asıldığı iddia edildi.

İddiada yer alan görselde bulunan “Nein” bayrağı Türkiye’de gerçekleşecek referandum için değil, Bavyera Devlet Operası’nın 2016-2017 sezon temasıyla bağlantılı olarak 2016 yılında asıldı. Ayrıca bayrağın diğer yüzünde “Evet” yazısı yer alıyor. Ancak Türkçe “Hayır” bayrağı opera binasının hemen yanında yer alan Bavyera Devlet Tiyatrosu binasına asıldı.

“Nein” bayrağı 2016’dan

Bavyera Devlet Operası, 2016-2017 sezonu için hazırladığı “What Follows” isimli tema doğrultusunda opera binasına bir yönünde “Ja” (Evet) bir yönünde “Nein” (Hayır) yazan bir bayrak asmıştı. 2016 yılında asılan ve rüzgarın yönüne göre Evet ya da Hayır yazısının okunabildiği bayrağın temsil ettiği tema için opera genel müdürü Nikolaus Bachler şu sözleri söylemişti:  

“Bu ifade [What Follows], yeni bir başlangıç kadar  bir sonu da belirtir. Her zamankinden daha karmaşık olan bir dünyada kendi eylemlerimizin sonuçlarına dair soru ise hepimizi kafası karışmış halde bırakır ve gösterilerimizin konusunu oluşturacak -ki bu gösterilerden ikisi Kirill Petronko’nun yönetiminde gerçekleşecek.”

Bavyera Devlet Operası’nın sitesinde 2016-2017 sezonunda ele alınacak tema olan “What Follows” ile şu sorulara etrafında gösterilerin sergileneceği belirtiliyor:

Tarih öncesinden olmayan bir gelecek mümkün mü?

Bizi aldığımız kararlara götüren şey ne?

…… olursa ne olur?

Devlet tiyatrosuna “Hayır” bayrağı

Bavyera Devlet Operası ile aynı binada yer alan Bayerisches Staatsschauspiel (Residanz Theater) yani Bavyera Tiyatrosu’na Türkçe “Hayır” bayrağı asıldığı iddiası ise doğru. Residanz Theater’ın resmi Facebook sayfasında kapak fotoğrafı yapılan bayrak için Instagram sayfasındaki paylaşımda “Hayır Türkçe ve Nein (Hayır) anlamına geliyor #democracy #notphotoshopped” açıklamasıyla paylaşıldı. Ayrıca “Hayır” bayrağının bir başka fotoğrafı 7 Nisan’da tiyatronun Twitter hesabından da paylaşıldı.

SON GÜNCELLEME  16.04.2017 02:20 

  • Analiz, iddiaya konu olan “Nein” bayrağı dikkate alınarak hazırlandı. Görseldeki ikinci bayrak için araştırmamız sürüyor.
  • İkinci bayrağın üzerinde “Hayır” yazılı olduğunun kesinleşmesiyle analiz “Karma” olarak yeniden etiketlendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.