Reklam, Arap ülkelerinden değil, Trabzon’dan ve 2015’e ait

İDDİA / Fotoğraf: Sürmene’deki yangından sonra Katar ve Suudi Arabistan’da yer alan afiş.

YANLIŞ

Sürmene’de 7 Ocak’ta çıkan yangının ardından sosyal medyada paylaşılmaya başlanan bir reklam afişinin, Katar ve Suudi Arabistan’da otobüslerde yer aldığı iddia edildi.

satilik-trabzon-sehri

surmeneden-sonra-ortaya-cikti-iddiasi

Üzerinde Arapça ve İngilizce olarak “Satılık” “Dairenizi şimdi tutun” ve “Trabzon şehri” ifadelerinin yer aldığı reklam afişinin Sürmene’deki yangınla bağlantılı olduğu ve yangından hemen sonra ortaya çıktığı da iddialar arasında yer aldı.

Reklam, Katar veya Suudi Arabistan’dan değil Trabzon’dan

İddialar üzerine bazı sosyal medya kullanıcıları, paylaşılan afişlerin eski olduğunu ve Trabzon – Yomra yolu üzerinde yer aldığını belirtti. Trabzon’da yaşayan ve teyit.org’a afişlerin eski olduğunu belirten görgü tanıkları, afişin Trabzon-Yomra yolu üzerindeki Trabzon Cevahir Outlet yakınında bir reklam panosunda yer aldığını söyledi.

kasir-yapi-bilboard

Haziran 2015 tarihli Google sokak görüntüsü

Google sokak görünümünde Haziran 2015’teki görüntüsü bulunan reklam panosunda “Kasır Yapı” reklamının yer aldığını görmek mümkün. Sosyal medyada iddialara konu olan reklamın yer aldığı reklam panosunun direkleri ile karşılaştırıldığında da reklamın aynı reklam panosunda yer almış olduğu söylenebilir.

kasir-yakin

Haziran 2015 tarihli Google sokak görüntüsü

karsilastirma-afisSosyal medyada dolaşan fotoğraf

Konum tabanlı sosyal paylaşım sitesi Foursquare’de Eylül 2015’te Trabzon Cevahir Outlet’te check-in yapan bir kullanıcının paylaştığı fotoğraf da hem reklam panosunun konumunu hem de reklamın yine Kasır Yapı’ya ait olduğunu doğruluyor.

karsilastirma-check-in-fotograf

Eylül 2015 tarihinde Foursquare’e yüklenen fotoğraf

ergul-karsilastirma

Haziran 2015 tarihli Google sokak görüntüsü

Twitter kullanıcısı Ömer Sümer de 24 Eylül 2015’te aynı yerde çektiği fotoğrafı teyit.org’a gönderdi.

omer-sumer-trabzon

Görgü tanıklarının ifadeleri, yerel basından edindiğimiz bilgiler ve sosyal paylaşım sitelerinde yer alan yukarıdaki paylaşımlar gösteriyor ki afişin Katar ya da Suudi Arabistan’da yer aldığı iddiaları ve Sürmene’deki yangının ardından asıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Ayrıca reklam panosunda “Satılık Trabzon şehri” yazdığı iddiaları da doğru değil. Foursquare’e yüklenen fotoğrafta daha net gözüken yazılarda “4 Sale” yani “Satılık” yazısı yer alıyor.

Sürmene’yle ilgili değil, reklamda Uzungöl yer alıyor

Ayrıca reklamda yer alan ve üzerinde “Trabzon city” yazısı bulunan fotoğraf Sürmene’de yanan Çamburnu ormanlık alanına değil, Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e ait.

sale-trabzon-city 2

Kasır Yapı’nın Yalıncak ve Pelitli’deki devam eden projelerinin yanı sıra Trabzon’da daha önce gerçekleştirdiği projelerine ilişkin daha detaylı bilgiye internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

SON GÜNCELLEME: 13.01.2017 / 10:48

  • Ömer Sümer’in gönderdiği fotoğraf eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.