Rockefeller 6 kalp, 3 böbrek ve 2 ciğer nakli geçirdi iddiası

İDDİA:  İş adamı David Rockefeller, ölene dek 6 kalp, 2 ciğer, 3 böbrek değiştirdi. Altıncı kalp nakli sonrasında “200 yaşıma kadar yaşamak istiyorum” dedi.

YANLIŞ

DHA tarafından servis edilen ve TRTMilliyetNTVBirGünSabah, Posta gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada yayılan bir iddiaya göre, dün (20 Mart) 101 yaşında hayatını kaybeden Amerikalı iş adamı David Rockefeller bu zamana dek 6 kalp, 3 böbrek ve 2 ciğer nakli geçirdi. Ayrıca iddialara göre Rockefeller “200 yaşıma kadar yaşamak istiyorum” demişti.

İlk kez 28 Nisan 2015 tarihinde The World News Daily Report isimli sitede “David Rockefeller 99 yaşında 6. kalp naklini başarıyla tamamladı” başlıklı bir haberde yer alan iddiaya göre, iş adamı David Rockefeller’a, 6 kez kalp, 3 kez böbrek ve 2 kez ciğer nakli yapıldı.

The World News Daily Report’ta feragat (disclaimer) başlığıyla yayınlanan metinde, sitede yapılan haberlerin bilgi ve eğlence amaçlı olduğu belirtilerek, “Sitemiz makalelerinin hicivsel niteliğinden ve içeriğinin kurgusal doğasından sorumludur. Bu web sitesinde bulunan makalelerde (gerçek insanlar üzerine kurulu olanlar dahil olmak üzere) ortaya çıkan tüm karakterler tamamen kurgusaldır” ifadelerine yer veriliyor.

Yani, Rockefeller’ın 6 kez kalp nakli ameliyatı geçirdiği ve 2 kez de ciğer nakli olduğu bilgisi, parodi haber sitesi The World News Daily Report tarafından yapılmış bir kurgudan ibaret. 3 kez böbrek nakli geçirdiğine dair ise güvenilir herhangi bir kaynakta bilgi yer almıyor.

6 kez kalp nakli yapılabilir mi?

Kayıtlarda bu kadar fazla sayıda kalp nakli olan hiçbir hasta bulunmuyor. Örneğin Los Angeles’daki California Üniversitesi’nde kalp nakilleriyle ilgili yer alan bilgiler şöyle:

Hastaların yüzde 94.5’i ilk kalp nakli işleminde bir ay hayatta kalabilirken, yüzde 59,9’u 10 yıl daha fazla yaşayabiliyor.

Hastaların yüzde 94,1’i ikinci kalp nakli işleminde bir ay hayatta kalabilirken, yüzde 45,8’i 10 yıl daha fazla yaşayabiliyor.

Hastaların yüzde 80’i üçüncü nakil prosedüründe en az bir ay hayatta kalmakta, ancak hiçbiri beş yıldan daha uzun süre yaşayamıyor.

Dördüncü kalp naklini alan hiçbir hasta ise şu ana kadar birkaç aydan fazla yaşamadı.

Al Jazeera’den özür ve düzeltme

teyit.org’un yayınladığı analizin ardından Al Jazeera Turk DHA kaynaklı haberinde düzeltme geçerek yayınladığı yanlış bilgi ile ilgili özür diledi:

Düzeltme: Bu haberin ilk versiyonunda, Doğan Haber Ajansı kaynaklı, “6 kalp, 3 böbrek, 2 ciğer nakli operasyonu geçiren David Rockefeller…” şeklindeki ifade, doğrulama platform teyit.org’un uyarısı üzerine kaldırılmıştır. DHA kaynaklı bu hata için okurlarımızdan özür dileriz.

SON GÜNCELLEME: 21.03.2017 / 14:08

  • Al Jazeera Turk’ün düzeltmesi eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.