Rumeli Hisarı’na mescit yapıldığı iddiası

İDDİA: Rumeli Hisarı’ndaki sahneye mescit yapıldı.

DOĞRU

Sosyal medyada, eskiden konser ve gösteri alanı olarak kullanılan Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapıldığı iddia edildi.

Rumeli Hisarı’ndaki sahneye mescit yapıldığı iddiaları doğru. Boğazkesen Fetih Mescidi’nin 2015 yılında ibadete açıldığını Diyanet TV’nin yaptığı haberden görmek mümkün. 24 Ağustos 2015 tarihli haberde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan mescidin 18. yüzyılda meydana gelen bir deprem sırasında yıkıldığı, açık hava tiyatrosu ve sahne olarak kullanılan caminin ise Cumhurbaşkanlığının himayesinde yeniden inşaa edildiği ifade ediliyor. 

Boğazkesen Mescidi hakkında, “Osmanlı İstanbul’unun İlk Yapıları Hisarlar ve Mahalleleri” isimli kitapta da bazı bilgilere rastlanabiliyor. Kitapta Fatih tarafından yaptırılan mescidin 1509 yılında meydana gelen depremden zarar gördüğü ve 18. yüzyıldaki depremlerle beraber büyük hasarlar aldığı belirtiliyor. İkinci Mahmud döneminde onarım masrafının fazla olaması yüzünden yıkılması düşünlen mescidin 1958’de tamamlanan restorasyon sonrası açık hava sahnesi haline dönüştürüldüğü (sf. 231, 232) anlaşılıyor.

Rumeli Hisarı’na yapılan mescidin inşaatıyla ilgili haberlerin 2015 yılında birçok haber sitesinde yer aldığını da görebiliyoruz. Hürriyet, Sabah, BirGün, Odatv ve Ensonhaber gibi sitelere bakıldığında caminin yapılmasına ilişkin haberleri görmek mümkün.

Ayrıca, Google Earth kullanarak Rumeli Hisarı’nın farklı zamanlarda çekilen görüntülerini karşılaştırmak da mümkün. 2013 yılında hisara bakıldığında sahne görülebilirken 2016 yılında sahnenin yerinde mescit olduğu fark ediliyor.

Google Earth – 2013

Google Earth – 2016

Flickr isimli fotoğraf paylaşım sitesinde de yapının havadan fotoğraflanan bir görüntüsüne ulaşmak mümkün.

SON GÜNCELLEME: 05.12.2018 / 12.10

  • Boğazkesen Mescidi hakkında verilen bilgiler detaylandırıldı.
  • Kaynaklar eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Diyanet.tv, Boğazkesen Camii ibadete açılıyor, 24 Ağustos 2015

Süleyman Faruk Göncüoğlu, Osmanlı İstanbul'unun İlk Yapıları Hisarlar ve Mahalleleri, Mart 2016

BirGün, Tiyatro sahnesine mescit inşa etmek, 29 Temmuz 2015

Hürriyet, Boğazkesen Fetih Mescidi tamamlandı, 2 Temmuz 2015

Sabah, Rumeli Hisarı'ndaki mescidin inşaatı tamamlandı, 25 Temmuz 2018

Oda Tv, İşte bir dönem konserlerin verildiği Rumeli Hisarı’na yapılan mescit, 25 Temmuz 2015

Ensonhaber, Rumeli Hisarı'ndaki mescidin inşaatı tamamlandı, 25 Temmuz 2015

Flickr, Mescidin de olduğu Rumeki Hisarı'nın drone ile çekilmiş fotoğrafı, 28 Şubat 2018