Saadet Partisi milletvekili adayı seçmenleri ikna etmek için denize mi girdi?

İDDİA / Fotoğraf: Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı yüzmekte olan seçmenleri ikna etmek için takım elbiseyle denize girdi.

YANLIŞ

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan iddiaya göre Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı Muammer Bilgiç takım elbiseyle denize girip seçmeni ikna etmeye çalıştı. İddia yalnızca bir Twitter hesabında 4 bin 300’den fazla beğeni alırken 900’e yakın kullanıcı tarafından retweet edildi.

DHA, Hürriyet, CNN Türk, Mynet ve İnternet Haber gibi internet sitelerinde de iddiaya yer verildi. Konuya ilişkin haberlerde denize giren kişinin Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı Muammer Bilgiç olduğu iddia edilirken Bilgiç’in yüzenlerden oy istediği belirtildi.

Denize giren kişinin Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı olduğu ve bu kişinin yüzmekte olan seçmenden oy istemek için takım elbiseyle denize girdiği iddiaları doğru değil. Fotoğraf, Saadet Partisi’nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanmakta olan bir video sırasında çekilmiş. Çalışmanın sonunda yayımlanan video izlendiğinde görüntüdeki takım elbiseyle denize giren kişinin Saadet Partili Veysel İlhan olduğu anlaşılıyor. Karşısındaki kişilerinse denizde yüzen vatandaşlar değil, kamera çekimini yapan ekip olduğu fark ediliyor.

Fotoğraf seçim kampanyası için hazırlanmakta olan bir video sırasında çekilmiş

Fotoğraf ilk olarak Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı Muammer Bilgiç tarafından Twitter üzerinden paylaşılmış olsa da kısa bir süre sonra görüntülerdeki ismin kendisi olmadığı anlaşılıyor.

Bilgiç, Twitter’dan yaptığı paylaşımında fotoğrafa ek olarak yazdığı mesajda “Yönetmen: Muammer Bilgiç” şeklinde bir ibareye yer veriyor ve “Oyuncular” kısmında birkaç isme değiniyor.

Fotoğrafın, Saadet Partisi’nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanmakta olan bir video esnasında çekilmiş olduğu ve fotoğrafta takım elbisesiyle denize giren ismin Saadet Partili Veysel İlhan olduğu İlhan’ın Facebook hesabında paylaştığı görüntülerden anlaşılabiliyor. Görüntülerde İlhan’ın karşısındakilerin ise haber sitelerinde iddia edildiği gibi denizde yüzen vatandaşlar değil, videoyu hazırlayan ekipten isimler olduğu çıkarımını yapmak mümkün.

Veysel İlhan’ın Saadet Partisi Ordu milletvekili aday adayı olduğu, ancak YSK tarafından açıklanan kesin aday listelerinde kendisinin isminin yer almadığı görülüyor.

Özetle iddiaya konu olan fotoğrafın bir seçim kampanyası için hazırlanmakta olan bir video sırasında çekilmiş olduğunu söylemek mümkün. Bu bağlamda takım elbiseyle denize giren kişinin denizde yüzmekte olan seçmenleri ikna etmek için orada olduğu doğru değil. İddiaya konu olan ve takım elbiseyle denize giren isim ise Saadet Partili Veysel İlhan. Karşısındaki kişilerinse videoyu hazırlayan ekipten olduğu fark ediliyor.

Buna ek olarak Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı Muammer Bilgiç’in iddiaya konu olan görüntülerle bağlantılı olduğu düşünülebilecek bir başka videoyu da Facebook hesabı üzerinden paylaştığı görülüyor.

SON GÜNCELLEME: 22.06.2018/ 22.25

  • Veysel İlhan’ın aday adayı olduğuna dair belge ve YSK’nın milletvekili listesi eklendi.

Kaynaklar

Twitter, Muammer Bilgiç’in konuyla ilgili paylaşımı, 22 Haziran 2018

Facebook, Veysel İlhan tarafından paylaşılan video, 22 Haziran 2018

Ordugazete, Saadet Partisi'nin aday adayları belli oldu, 29 Nisan 2018

YSK, Milletvekili aday listesi, Karar no: 668

Kaynaklar

Twitter, Muammer Bilgiç’in konuyla ilgili paylaşımı, 22 Haziran 2018

Facebook, Veysel İlhan tarafından paylaşılan video, 22 Haziran 2018

Ordugazete, Saadet Partisi'nin aday adayları belli oldu, 29 Nisan 2018

YSK, Milletvekili aday listesi, Karar no: 668