Saddam Hüseyin’e hizmet eden garsonun Putin olduğu iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Rusya devlet başkanı Putin gençliğinde garson olarak Saddam Hüseyin’e hizmet etti.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan, Haber365, Haber şah ve Güneş Gazetesi gibi haber sitelerine de konu olan bir fotoğrafta Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in KGB ajanıyken garson olarak eski devrik lider Saddam Hüseyin’e hizmet ettiği iddia edildi. İddia, Twitter’da “Sıradışı 1 Bilgi” isimli hesap tarafından paylaşıldı ve bin 300’den fazla beğeni aldı. Ayrıca Instagram’da da “Deep Web Türkiye” isimli hesap tarafından paylaşılan fotoğraf 16 binden fazla beğeni aldı.


Ancak, fotoğrafın Rusya devlet başkanı Putin’in KGB ajanıyken Saddam Hüseyin’e garsonluk yaptığını gösterdiği iddiası doğru değil.

Getty Images isimli stok fotoğraf sitesinde de yer alan fotoğrafın 3 Mart 1975 yılında Fransa’da çekildiği görülebiliyor. Aynı ana ait bir başka fotoğrafta dönemin Irak devlet başkanı yardımcısı Saddam Hüseyin’in, Matignon Hoteli’nde Fransa eski Başbakanı Jacques Chirac’la yemek yediği fark ediliyor.

Putin 1975’te üniversiteden yeni mezun olmuştu

İki fotoğraf incelendiğinde ise durum daha anlaşılır hale geliyor. İlk fotoğrafta Putin olduğu iddiasıyla Saddam Hüseyin’e hizmet eden garsonun sağ elindeki eldivenle bir kase tuttuğu diğer eliyle ise Saddam Hüseyin’in alması için bir yemek taşıdığı görülebilir. Getty Images isimli sitede yer alan fotoğraf ise yemek servisinin başladığı ve garsonun elindekilerle beraber odaya girdiği anı gösteriyor. Ayakta ve yüzü net olarak görünen garsonun Putin olmadığı görülebilir.

Leningrad Üniversitesi’nden 1975 yılında henüz mezun olan Putin’in, 1990’lı yıllara kadar KGB’nin Doğu Almanya masasında çalıştığı biliniyor. Bu durum da iddiayı zayıflatan ayrı bir argüman olarak göze çarpıyor.


1970’lerde çekilmiş bir fotoğrafta Putin’in gençliği.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Getty Images, Fotoğrafın yer ve tarih bilgileri, 3 Mart 1975

Getty Images, Saddam Hüseyin ve Jacques Chirac’ın yemek fotoğrafı, 3 Mart 1975

Vladimir Putin’in kişisel web sitesi, Putin’in üniversite mezuniyet tarihine dair bilgi

Biography.com, Putin’in KGB’de çalıştığı yıllara dair bilgi