Safiye İnci’ye ait olduğu iddia edilen fotoğraflar

İDDİA / Fotoğraf: Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’ye ait diğer fotoğraflar.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğraftaki kişinin, Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Safiye İnci’yi gösterdiği iddia edildi.

Ak Sakallı isimli sayfa tarafından, Safiye İnci’nin ODTÜlü olduğu belirtilerek 21 Temmuz 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraf, yaklaşık 10 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı ve 7 bin 500 kişi tarafından beğenildi.

Benzer şekilde Türkiye Gönüllüleri isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen görsel 2 bin kez paylaşıldı.

Fotoğraftaki kişi Safiye İnci değil Tuğçe Maden isimli bir model

Ancak fotoğrafın, Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Safiye İnci’nin gerçekteki halini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi Tuğçe Maden isimli bir model.

Safiye İnci’nin gerçekteki hali olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın ilk olarak Tuğçe Maden tarafından fotoğraf paylaşım platformu Instagram’da 11 Ekim 2017’de paylaşıldığını görmek mümkün.

Söz konusu fotoğrafın, Safiye İnci’ye ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılmasının ardından, Tuğçe Maden’in fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu ve olayla ilgisinin bulunmadığını belirttiği bir tweetine de ulaşılabiliyor. Ayrıca, Maden’in Instagram’da paylaştığı ve hesabına sabitlediği gönderiminde söz konusu fotoğrafın kendisine ait olduğunu belirttiği de görülebiliyor.


Fotoğraf, Ankara Belediyesi eski Başkanı İ. Melih Gökçek tarafından da Safiye İnce’ye ait olduğu iddiasıyla paylaşıldı. Bunun üzerine Twitter’dan Melih Gökçek’e yanıt veren Maden söz konusu fotoğrafın kendisine ait olduğunu belirtti. Gökçek ise daha sonra tweetini kaldırdı.

Paylaşılan diğer fotoğraflar tutuklanan ODTÜ’lü öğrenci Ö.K’ya ait

Buna ek olarak sosyal medyada Safiye İnci’yi gösterdiği iddiasıyla bir fotoğraf daha dolaşıma girdi. Paylaşılan fotoğraftaki kişinin Safiye İnci olduğu, İnci’nin aslında ODTÜ mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” isimli pankartı taşıyan öğrenci olduğu iddia edildi.

Ancak, Safiye İnci’nin ODTÜ mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” isimli karikatürü taşıyan kişi olduğu iddiası da doğru değil.

Fotoğraftaki kişi ODTÜ mezuniyet töreninde açılan bir pankart yüzünden tutuklanan Ö.K. Söz konusu fotoğrafın, Ö.K’nın Facebook hesabından 31 Temmuz 2013’de paylaşıldığı görülebiliyor. Ayrıca, Ö.K’nın söz konusu fotoğrafın düzenlenmiş halini 28 Haziran 2015’te tekrar paylaştığı fark edilebiliyor.

Ö.K 2018 ODTÜ mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” isimli karikatür yüzünden Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklanan 4 kişiden birisiydi.

Safiye İnci Anıtkabir’de çektiği bir video yüzünden tutuklanmıştı

Safiye İnci, Anıtkabir ziyareti sırasında çektiği bir videoda tartışılan ifadelerde bulunmuş ve gelen tepkiler üzerine önce gözaltına alınıp daha sonra Atatürk’e hakaret suçundan çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

SON GÜNCELLEME: 24.07.2018 / 12.15

  • Ö.K’nın avukatının isteği üzerine açık olarak belirtilen isim kısaltılmıştır.

 

 

Kaynaklar

Instagram, Tuğçe Maden'ın fotoğrafı, 11 Ekim 2017

Twitter, Tuğçe Maden'in konu hakkındaki açıklaması, 21 Temmuz 2018

Twitter, Tuğçe Maden'in Melih Gökçek'e verdiği cevap, 21 Temmuz 2018

Sputnik, Gökçek'ten Safiye İnci özrü, 22 Temmuz 2018

Facebook, Ö.K'nın profil fotoğrafı, 31 Temmuz 2013

Cumhuriyet, ODTÜ'de pankarttan gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı, 10 Temmuz 2018

 

 

 

Kaynaklar

Instagram, Tuğçe Maden'ın fotoğrafı, 11 Ekim 2017

Twitter, Tuğçe Maden'in konu hakkındaki açıklaması, 21 Temmuz 2018

Twitter, Tuğçe Maden'in Melih Gökçek'e verdiği cevap, 21 Temmuz 2018

Sputnik, Gökçek'ten Safiye İnci özrü, 22 Temmuz 2018

Facebook, Ö.K'nın profil fotoğrafı, 31 Temmuz 2013

Cumhuriyet, ODTÜ'de pankarttan gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı, 10 Temmuz 2018