FGynPRh3-xk

Her gün yüzlerce haber bilgisayarlardan, tabletlerden, akıllı telefonlardan üstümüze boca ediliyor.

Araştırmalar, Türkiye’deki internet kullanıcılarının bu bilgi bombardımanı sırasında sık sık sahte haberlere de maruz kaldığını gösteriyor.

Sahte haber konusunu kapsamlı şekilde inceleyeceğimiz mini belgesel serisi #teyitpedia’nın ilk bölümünde, sahte haberlere neden inandığımızı sorguluyoruz.

Bu bölümde kim ile neden konuştuk?

Yalan haber (fake news) kavramı karşı karşıya olduğumuz sorunu tam olarak yansıtıyor mu? Bu sorunun yanıtını, Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nden Tirşe Erbaysal Filibeli’den aldık.

Kadir Has Üniversitesi’nden Doç. Dr. Akın Ünver’e Türkiye’nin neden dezenformasyona karşı dirençsiz olduğunu sorduk. Ünver ile ayrıca sahte haber üreten ve yayan aktörlerin uyguladıkları yöntemleri konuştuk.

Bekir Ağırdır ise kutuplaşmanın derinleştiği ülkelerde toplumların neden daha çok sahte haber veya dezenformasyona açık hale geldiklerini anlattı.

Dünya görüşümüze uyan sahte haberlere gerçekliklerini çok da sorgulamadan inanıyor olmamızın nedenlerini ise Tevfik Uyar’dan dinledik.

Yakında

Yapay zeka ve deepfake: gelecekten sahte haberler

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.

Teyit ekibinin farklı alanlarda ürettiği mini belgeselleri daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.