Sandra Bullock’un genç kalabilmek için çocuk derisini vücuduna enjekte ettirdiği iddiası

İDDİA: Sandra Bullock genç kalabilmek için yüzüne çocuk derisi enjekte ettiriyor.

KARMA

Sosyal medyada yayılan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen bir iddiaya göre Amerikalı oyuncu Sandra Bullock genç kalabilmek için yüzüne çocuk derisi enjekte ettirdiğini açıkladı. Milliyet, Sözcü, CNN Türk, Hürriyet, HaberTürk, Sputnik gibi haber siteleri de iddiaya yer verdi. Konunun gündeme gelmesine neden olan videoda Bullock’un “genç birinden alınan bir parça deri” dediği duyuluyor. Haberlerde kullanılan başlıklar ve konunun sosyal medyada yer bulma biçiminden, tekniğin çocuklardan deri alınıp doğrudan yüze yapıştırılmasına dayandığının algılandığı görülüyor. 

Ancak iddia doğru değil. Bahsedilen işlem deri kök hücresinden elde edilen Epidermal Büyüme Faktörü (EGF) proteininin cilde mikro iğneler yardımıyla enjekte edilmesi ile gerçekleştiriliyor. İşlem doğrudan deri nakli ya da enjektesi değil. 

Haberlerin kaynağı Ellen DeGeneres Show

Konuyla ilgili anahtar kelimelerle arama yaptığımızda iddianın gündeme gelmesine neden olan videonun tamamına ulaşabiliyoruz. Video Sandra Bullock’un 2018 yılında katıldığı The Ellen DeGeneres Show’dan. Programın sunucusunun Bullock’a söz konusu işlemle ilgili soru sormasının ardından oyuncu işlemin nasıl yapıldığını ve kullanılan ürünün nereden geldiğini açıklarken “genç birinden alınan bir parça deri” diyor. Konunun programda gündeme gelmesinin sebebi ise oyuncu Cate Blanchett’in yakın tarihte Vogue dergisinde yayınlanan bir röportajında, Sandra Bullock ile birlikte, New York’ta bir güzellik merkezinde bu işlemi yaptırdıklarından bahsetmesi. İlerleyen saniyelerde ise programın sunucusu, kullanılan derinin Güney Kore’deki bebeklerin sünnet derisinden elde edildiği söylüyor, Sandra Bullock da bunu onaylıyor.  

Yine anahtar kelimelerle arama yaptığımızda televizyon programından sonra konuyla ilgili çıkan birçok yazıya ulaşabiliyoruz. Haberde Bullock’un işlemi New York’ta, Georgia Louise isimli güzellik merkezinde yaptırdığı söylenmiş. Merkezin internet sitesini kontrol ettiğimizde işleme dair herhangi bir bilgiye ulaşamıyoruz. Sitenin, konuya ilişkin haberlerin üretildiği 2018 yılına ait haline ulaşmak için archive.org’u kontrol ettiğimizde ise Facials sekmesi altında the Hollywood EGF Facial işlemine ulaşıyoruz. Açıklamaya göre işlemde kullanılan ürün EGF serumu. EGF ise Kore’de yenidoğan bebeklerden alınan sünnet derilerindeki insan fibroblastı kök hücrelerinden türetiliyor. 

Cate Blanchett’in röportajı ve Sandra Bullock’un televizyon programında söylediklerinden sonra ABD’de işlemle ilgili birçok yazı yayınlanmış. İşlemi yaptırıp deneyimlerini yazan kişiler olmuş. Farklı güzellik merkezlerinde yaptırılabilen işlemin seans ücreti ise 650 dolar olarak belirtilmiş. Yani iddia edilenin aksine gizli ve ulaşılması zor bir işlem değil. 

Dermatolog Rachel Nazarian ise işlemin yeni olmadığını, EGF’nin uzun zamandır farklı serum ve cilt bakım ürünlerinde kullanıldığını belirtiyor. Kök hücrelerin ise kaynak deriden alındıktan sonra laboratuvarda klonlanarak çoğaltıldığı açıklamış.

EGF’nin kullanıldığı tedaviler ve cilt bakım ürünleri var

Epidermal büyüme faktörü, reseptörü EGFR’ye bağlanarak gelişimini ve farklılaşmasını uyaran bir protein. EGF ilk olarak fare salyasından alınan örneklerde keşfedilmiş ve bu keşif 1986’da Stanley Cohen ve Rita Levi-Montalcini’ye Nobel ödülü kazandırmış. İnsan idrarı, böbrekler, tükürük dokusu, arpa, salyangoz ve fare gibi farklı birçok kaynakta benzer yapıda proteinler bulunabiliyor.

Birçok kozmetik üründe kullanılan EGF ve diğer büyüme faktörlerinin cilt yenilenmesine yardım ettiği gözlemlenmiş. EGF proteini içeren tedavilere, diyabet hastalarının ayaklarında görülen doku kaybı ve yaralanmaların geç iyileşmesi problemini gidermek için de başvuruluyor. ‘Topikal’ olarak veya enjeksiyon yöntemiyle uygulanabiliyor. Ülkemizde ilk kez Sağlık Bakanlığı’ndan “İndikasyon Dışı İlaç Kullanım Onayı” alarak diyabetik ayak yarası bulunan hastalarda epidermal büyüme faktörü kullanılmış. 

İçeriğinde farklı yollarla elde edilmiş EGF’ye rastlanan birçok cilt bakım ürünü bulmak mümkün. İddia konusu yöntem ise sünnet derilerinden elde edilen EGF içerdiği için, doğal olarak birçok eleştiriyle karşı karşıya. 2013 yılında da Oprah Winfrey aynı yöntemle elde edilmiş EGF proteinleri içeren bir cilt serumu tanıtımı yaptığı için eleştirilmiş ve sünnet karşıtı aktivistlerin tepkisine neden olmuştu. Winfrey’nin kadın sünneti karşıtı politikalara destek verdiği hatırlatılmış ve rıza dışı yapılan erkek sünnetini normalleştirmesi eleştirilmişti. Serumu üreten firma ise, EGF elde etmek için kullanılan kök hücrelerin klonlanmış hücreler olduğunu, her işlem için yeni sünnet derileri kullanılmadığını belirtmiş. 

Sandra Bullock’un açıklamalarından sonra tekrar gündeme gelen tartışma sonrası ABD’li sünnet karşıtı grup Intact America, insanların konunun etik açıdan problemli olduğunu kavramakta zorlandığını, ancak rıza aranmaksızın yapılan sünnetin etik dışı ve tıbben gereksiz olduğunun altını çiziyor. Ayrıca EGF’yi elde etmenin tek yolunun sünnet derisi olmadığını da hatırlatıyor.

Sonuç olarak Sandra Bullock’un yüzüne çocuk derisi enjekte ettiği iddiası doğru değil. İşlem, etik olarak tartışmalı olmakla birlikte, sünnet derisinden elde edilen kök hücredeki epidermal büyüme faktörü proteini kullanılan bir cilt bakımı. İddia bu haliyle yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparmaya örnek gösterilebilir. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Sandra Bullock’un katıldığı program, 5 Haziran 2018

The Cut, Sandra Bullock and Cate Blanchett’s Skin-Care Secret Is Penis Facials, 14 Mart 2018

Georgia Louise, 2018 tarihli web sitesi

The Cut, I Tried the ‘Penis Facial’, 16 Mayıs 2018

The Guardian, I tried the foreskin facial treatment – so you don't have to, 7 Kasım 2018

HuffPost, What Is The ‘Penis Facial’ That Sandra Bullock Gets?, 23 Mayıs 2018

The Nobel Prize, The Nobel Prize in Physiology or Medicine 1986

Bio Effect, EGF içeren ürün

DHC Care, EGF kremi

NCBI, Skin rejuvenation using cosmetic products containing growth factors, cytokines, and matrikines: a review of the literature, 9 Kasım 2016

Diabetcemiyeti, DİYABETİK AYAK ÜLSERLERİNDE rh EPİDERMAL GROWTH FAKTOR (EGF) KULLANIMI, 2016

FABAD, Epidermal Büyüme Faktörü (EGF)'nün Yara İyileşmesindeki Rolü, 1996

SAGE Journals, Efficacy of Topical Recombinant Human Epidermal Growth Factor for Treatment of Diabetic Foot Ulcer, 5 Mayıs 2016

UDAİS, Epidermal Büyüme Faktörü Türkiye'de Uygulama Yapılan İlk Üç Hasta

HuffPost, Oprah’s Foreskin Controversy: Advocacy Group Protesting Mogul’s Skin Cream Endorsement, 12 Nisan 2013

San Diego City Beat, The $140-million foreskin, 19 Ocak 2010