Seçim broşüründe ‘siz mahalleyi bana verin bende size vereyim’ yazdığı iddiası

İDDİA: Seçim broşüründe “siz mahalleyi bana verin bende size vereyim” yazıyor.    

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir seçim broşüründe, “siz mahalleyi bana verin bende size vereyim” yazdığı iddia edildi. Erzurum’un Merkez İlçesinin Muratpaşa Mahallesi muhtar adayı Mine Yiğit’e ait olduğu iddiasıyla Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 11 bin kişi tarafından beğenildi.

Fotoğraf Uludağsözlük isimli internet sitesinde de kullanıldı.

Ancak Mine Yiğit’e ait seçim broşüründe “siz mahalleyi bana verin bende size vereyim” şeklinde bir ifadenin yer aldığı iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. Broşürün orijinalinde “Muratpaşa’ya kadın eli değecek” ifadeleri yer alıyor.

Broşürdeki ifade montajlanmış

Erzurum Muratpaşa Mahallesi muhtar adayı Mine Yiğit’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan broşürün orijinaline ulaşmak mümkün. Broşürde söz konusu ifadenin yerinde “Muratpaşa’ya kadın eli değecek” ifadesinin yer aldığı fark ediliyor.


teyit.org Mine Yiğit’e ulaştı

Teyit, Erzurum Muratpaşa Mahallesi muhtar adayı Mine Yiğit’e de ulaştı. Yiğit, söz konusu broşürdeki ifadenin montaj olduğunu ve konu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Kaynaklar

Mine Yiğit ile yapılan telefon görüşmesi, 26 Mart 2019

Mine Yiğit tarafından gönderilen broşür, 26 Mart 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Mine Yiğit ile yapılan telefon görüşmesi, 26 Mart 2019

Mine Yiğit tarafından gönderilen broşür, 26 Mart 2019