Seçim hakkında atılan tweetin Meltem Cumbul’a ait olduğu iddiası

İDDİA: Meltem Cumbul’a ait olduğu belirtilen paylaşımlar.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen paylaşımda, @Mcumbulresmi isimli twitter hesabının paylaşımlarının oyuncu Meltem Cumbul’a ait olduğu iddia edildi. Atatürk Gibi Düşün? adlı Facebook sayfası tarafından paylaşılan gönderi yaklaşık altı bin beğeni aldı ve bin kez paylaşıldı.

Ancak, söz konusu hesap Meltem Cumbul’a ait değil. Hesabın açıklama kısmında yer alan “Meltem Cumbul Fan Sayfası” ve “parodi account” gibi bilgilerden anlaşıldığı üzere paylaşımların yapıldığı hesap, Meltem Cumbul tarafından yönetilmiyor.

@Mcumbulresmi kullanıcı isimli hesap Cumbul’a ait değil

Söz konusu paylaşımı yapan hesabın kimlik numarasına tweeterid.com aracılığıyla ulaşmak mümkün.

Kimlik numarası Yandex’te aratıldığında ise hesabın 2015 yılında Muhalif Yazar profil ismiyle ve @Ardakuralresmi kullanıcı adıyla kullanıldığı anlaşılıyor. Daha sonra ise bu hesap, Meltem Cumbul’u taklit eden @Mcumbulresmi kullanıcı adını almış.

Konuyla ilgili Cumbul açıklama yaptı

Meltem Cumbul, resmi hesabı olan @MCumbulOfficial üzerinden söz konusu paylaşımları yapan @Mcumbulresmi kullanıcı adlı hesabın kendisine ait olmadığını ifade etti. Attığı tweette Cumbul, paylaşımları yapan hesabın sahte bir hesap olduğunu belirtti.

Ayrıca Teyit, Meltem Cumbul’un avukatına ulaştı ve Cumbul’un avukatı @Mcumbulresmi adlı hesabın müvekkiline ait olmadığını ve bu hesapla ilgili gerekli hukuki işlemlerin başlatıldığını ifade etti. Meltem Cumbul’un resmi Twitter hesabının ise @MCumbulOfficial olduğunu belirtti.

Sosyal medyada parodi ve sahte hesaplarla oldukça sık karşılaşılabiliyor. Teyit daha önce de Adalar Belediyesi Başkanı Erdem Gül adına açılan sahte hesapla ilgili benzer yöntemleri kullanarak bir analiz yayımladı.

Meltem Cumbul’un adını kullanarak yapılan bu paylaşımlar yanlış bilgi türlerinden taklit kategorisine giriyor.

Kaynaklar

Tweeterid.com, MCumbulresmi isimli hesabın kimlik numarası

Yandex, Hesabın daha önceki durumu

Twitter, Meltem Cumbul’un gerçek hesabı

Twitter, Meltem Cumbul tarafından atılan tweet, 20 Haziran 2019

Kaynaklar

Tweeterid.com, MCumbulresmi isimli hesabın kimlik numarası

Yandex, Hesabın daha önceki durumu

Twitter, Meltem Cumbul’un gerçek hesabı

Twitter, Meltem Cumbul tarafından atılan tweet, 20 Haziran 2019