Sedat Peker’e ait olduğu iddia edilen sağlık raporu

İDDİA / Fotoğraf: Sedat Peker’e ait sağlık raporu.

YANLIŞ

Sosyal medyada dolaşıma giren ve uyuşturucu madde bağımlılığı ve homoseksüalite tanısı nedeniyle askerliğe elverişli olmadığının belirtildiği bir sağlık raporunun Sedat Peker’e ait olduğu iddia edildi.

Ancak iddiada yer alan sağlık raporunun Sedat Peker’e ait olduğu iddiası doğru değil. Belgenin  “Ahmet oğlu Sedat Peker Sakarya 1970/Rize Merkez YRL. AS. ŞB.” ve “Uyuşturucu MD. BĞ.” yazan kısımları montajlanmış.

Kişinin “Barışta ve seferde askerliğe elverişli olmadığını” belirten sağlık raporunun orijinali 2011 yılında 12’ncisi düzenlenen İstanbul Bienali’nde sanatçı Kutluğ Ataman tarafından sergilenmişti.

Bienalin “İsimsiz” (Ross) bölümünde sergilenen belgeyi Kutluğ Ataman’ın Askeri Hastane’den aldığı belirtilmişti.

Fotoğraf: Yeşim Mutlu

Montajlanan belgenin fotoğrafının ise Ebru’nun Kalemi isimli bir blogda paylaşılan ve 12. İstanbul Bienali’ne dair değerlendirmelerin yer aldığı yazıdan alındığını görmek mümkün.

Editör’ün notu: Belgenin orijinali Kutluğ Ataman’ın izni ve bilgisi dahilinde yayınlanmıştır.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.