Sezai Temelli ‘İstanbul ve Ankara’yı HDP yönetecek’ demedi

İDDİA: HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli katıldığı bir televizyon programında “İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek” dedi.

YANLIŞ

Hürriyet’in 15 Mart 2019’da yayımladığı bir haberin başlığında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin katıldığı bir televizyon programında “İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek” şeklinde bir açıklama yaptığı iddia edildi. İddia konusu haber CNN Türk, Posta ve çeşitli haber siteleri tarafından da aynı başlıkla haberleştirildi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin katıldığı televizyon programında “İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek” şeklinde bir ifade kullandığı iddiası bir “yanıltıcı başlık”. Hürriyet, CNN Türk ve Posta’nın hazırladığı haberlerin içeriğinde Temelli’nin bu ifadelerine yer veriliyor ancak haber başlığında yer verilen alıntıya rastlanmıyor. Temelli’nin yerel seçimlerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladığı Artı Tv’de 14 Mart 2019’da yayımlanan programın tamamı izlendiğinde böyle bir cümle kurmadığı görülüyor. Temelli programda CHP’nin Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun seçildikleri takdirde, bunun HDP’lilerin oyları ile olacağını ifade ediyor.

Hürriyet, CNN Türk ve Posta “yanıltıcı başlık” kullanmışlar

Hürriyet ve CNN Türk’ün iddia konusu haberlerinin Anadolu Ajansı’ndan Yıldız Nevin Gündoğmuş’un 15 Mart 2019 tarihli haberinden alındığı anlaşılıyor. AA’nın haberinin başlığı ise “Yavaş ve İmamoğlu HDP’lileri yok sayarak siyaset yapamaz.”

Hürriyet, Posta ve CNN Türk’ün hazırladığı haberlerin içeriğinde yer alan bilgilerinse doğru olduğu görülebiliyor. Ancak başlıkta yer verilen cümleye içerikte rastlanmıyor. Haber sitelerinde yer alan bu tip başlıklara “yanıltıcı başlık” deniyor. Kullanıcılar bu başlıklardan yola çıkarak Sezai Temelli’nin “İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek” şeklinde bir açıklamada bulunduğunu izlenimine kapılabilirler.

Hürriyet bir açıklama yaptı

Tepkiler üzerine hurriyet.com.tr üzerinden yapılan 17 Mart 2019 tarihli açıklamada şu cümlelere yer verildi,

“hurriyet.com.tr, Temelli’nin açıklamalarıyla ittifaktaki varlıklarını söylemesi haberini vermiştir. CHP’li adaylar ya da haberi eleştiren çevreler bizden değil HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den açıklama istemelidirler.”

Hürriyet’in söz konusu açıklamadan sonra internet sitesinde yer alan haberin başlığını değiştirdiği de anlaşılıyor. 17 Mart öncesinde “İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek” olan haberin başlığı “Yavaş ve İmamoğlu bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir” şeklinde değiştirilmiş.

Hürriyet, 15 Mart’ta yayımlanan haberinin başlığını 17 Mart 2019 saat 12.51’de değiştirmiş.

CNN Türk’ün ve Posta’nın iddia konusu başlıkları şu ana kadar değiştirilmediği görülebiliyor.

Hürriyet neden yanıltıcı başlık kullandı?

İddia konusu yanıltıcı başlıklı haberlerin Hürriyet’te nasıl yayımlandığına ilişkin; Journo’da 18 Mart 2019’da yer alan bir yazıda Hürriyet dijital yazı işlerinde çalışan bir kaynağın cevaplarına yer veriliyor. Adı belirtilmeyen kaynak, söz konusu manşetin yapılması gerekliliğinin Demirören Medya Grubunun üst kademe yöneticisi Mehmet Soysal tarafından Dijital Yazı İşleri Sorumlusu Bülent Ayanoğlu’na iletilmiş olabileceğini belirtiyor.

Sezai Temelli Artı Tv’de konuşmuş

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin Hürriyet, CNN Türk ve Posta’nın haberlerinde yer alan ifadeleri 14 Mart 2019’da Artı Tv’de yayımlanan “Ankara Gündemi Özel” isimli programda dile getirmiş. Temelli’nin gazetecilerin yerel seçimler hakkında sorularını yanıtladığı programa YouTube’dan ulaşılıyor. İki bölüm halinde yayımlanan program izlendiğinde Temelli’nin iddia konusu haberlerdeki başlıkta yer alan “İstanbul’u HDP yönetecek!” ifadesini kullanmadığı anlaşılıyor.

İki bölüm halinde yayımlanan programın tamamı izlendiğinde Temelli’nin iddiaya konu olan “İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek” ifadesini kullanmadığı görülüyor. Toplamda 106 dakikalık programın hiçbir yerinde iddia konusu haberlerin başlığında yer alan cümle geçmiyor.

Temelli: “Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir”

Sezai Temelli, Artı Tv’deki programın ilk bölümünün 49. dakikası ve 40. saniyesinden başlayarak iddia konusu haberlerde geçen şu cümleleri sarf ediyor,

“Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP’lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürt’ün oyuyla seçilmiştir. Kürtlere rağmen siyaset yapamayacağını bilecektir. Yapmaya çabalarsa zaten siyaseten bir karşılığı olmayacaktır. O kentin belediye başkanı olmayacak, o olsa olsa o kentin kayyumu olur. Biz bu riski alıyoruz. Seçmenlerimize diyoruz ki biz bu riski alacağız ve Türkiye’yi değiştireceğiz.”

Sezai Temelli 17 Mart 2019’da düzenlenen bir mitingde Hürriyet’in yanıltıcı başlığına değindi ve “Yalan haber yapan sizsiniz, ben niye düzelteyim?” ifadelerini kullandı.

Hürriyet’in iddia konusu haberi üzerine sosyal medyada birçok kullanıcı tepki gösterdi. Ekrem İmamoğlu söz konusu haberlere bir açıklamasında yer vererek “Sizi saygınlığınızı zedelememeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş 17 Mart 2019 akşamı Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladığı televizyon programında Sezai Temelli’nin sarf ettiği sözler üzerine kendisine mesaj attığını ve bu sözlerin ancak kendisinin seçimi kazanmasını istemeyen birinden gelebileceğini düşündüğünü ifade etti.

Sonuç olarak HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli katıldığı televizyon programında “İstanbul ve Ankara’yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek” şeklinde bir ifade kullandığı iddiası bir “yanıltıcı başlık” sorunu. Hürriyet, CNN Türk ve Posta’nın Temelli’nin ifadelerine yer verdikleri haberlerin içeriğindeki ifadelerin doğru olduğu anlaşılıyor. Ancak haber başlığı için aynısı söylenemiyor. Bu sebeple Hürriyet, CNN Türk ve Posta’nın söz konusu haberlerinin başlığının yanıltıcı olduğu ifade edilebilir. Temelli’nin Artı Tv’de 14 Mart 2019’da yayımlanan programın tamamı izlendiğinde böyle bir cümle kurmadığı görülüyor. Temelli programın 49. dakikasında CHP’nin Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun seçildikleri takdirde, bunun HDP’lilerin oyları ile olacağını ifade ediyor. Hürriyet söz konusu yanıltıcı başlığı daha sonra değiştirdi. Fakat CNN Türk ve Posta’nın yanıltıcı başlıklarını şu ana kadar değiştirmediği görülüyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Artı Tv’de yayımlanan programın ilk bölümü, 14 Mart 2019

YouTube, Artı Tv’de yayımlanan programın ikinci bölümü, 14 Mart 2019

Hürriyet, "Bizden değil HDP’den açıklama istenmeli", 17 Mart 2019

Anadolu Ajansı, ‘Yavaş ve İmamoğlu HDP'lileri yok sayarak siyaset yapamaz', 15 Mart 2019

Journo, Hürriyet’in ‘HDP ile ittifak’ haberi nasıl yayına girdi, 18 Mart 2019