Show TV’nin bir haberinde “Alevi kadına Sünni teneffüs” alt bandı kullandığı doğru değil

İDDİA: Show TV bir haberinde “Bayılan Alevi kadına Sünni teneffüs uygulandı” alt bandı kullandı.

YANLIŞ

alevi-kadina-sunni-teneffus-uygulandi

teyit.org ihbar hattına gelen görselde Show TV Ana Haber Bülteni’nde yer alan bir haberde “Bayılan Alevi kadına Sünni teneffüs uygulandı” alt bandı (KJ) kullanıldığı iddia edildi. “Suni teneffüs” ibaresi yerine “Sünni teneffüs” yazdığı iddia edilen Show TV’nin ilgili haberinde böyle bir alt bant bulunmuyor.

bayilan-alevi-kadina-sunni-teneffus-uygulandi

orijinal

22 Mart 2016 tarihli İhlas Haber Ajansı (İHA) haberine göre Şişli’de motosikletiyle seyreden genç kadın, trafiğin aniden durması nedeniyle dengesini kaybederek yere düşerek yaralandı. Show TV, İHA tarafından servis edilen haberi ekrana taşırken alt bantta “Motordan düştü, şoka girdi!” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca dikkatli bakıldığında Show TV’nin kullandığı alt bant tarzı ile sosyal medyada dolaşıma giren görseldeki alt bandın uyuşmadığı, görselin montaj olduğu görülebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.