Sigara fiyatlarına 2 Temmuz 2017 itibariyle zam geleceği iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Sigaraya 2 Temmuz 2017 itibariyle zam geliyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir görsel ile sigaraya zam geldiği belirtildi ve görselde artan sigara fiyatları yer aldı. 

Ancak sigaraya zam yapıldığı iddiaları doğru değil.

19 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında Temmuz-Aralık döneminde yapılması beklenen vergi zammının uygulanmayacağı belirtildi.

Maliye Bakanlığı da resmi web sitesinde Özel Tüketim Vergisi’ne ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında uygulanan vergi artışının 2017 enflasyon gelişmeleri nedeniyle, bu yıl Temmuz-Aralık dönemi için sigara ve tütün mamulleri üzerinden uygulanmayacağı belirtildi.

Philip Morris’te herhangi bir fiyat değişikliği yok

Global tütün şirketi Philip Morris’in fiyat listesiymiş gibi sunulan görsel için görüştüğümüz firma yetkilileri teyit.org’a yaptığı açıklamada, listenin kendileriyle bir ilgisi olmadığını ve sigara fiyatlarında hiçbir değişiklik yapılmadığını ifade etti.

Philip Morris satış pazarlama yetkililerinden biri de değişen fiyat listelerinin dağıtılmasının rutin olarak zammın yapıldığı gün ya da sonrasında gerçekleştiğini belirtti.

teyit.org’un görüştüğü farklı TEKEL bayii işletmecileri de sigara fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadığını, böyle bir değişikliğin daha önceden belirtilmesi gerektiğini ifade etti.

Şu an güncel olarak kullanılan fiyatlar ise 5 Aralık 2016 tarihinde dağıtılan listede yer almakta.

Bazı sigara markalarına yeni ürün eklenmesinin ardından 13 Mart 2017 tarihinde gönderilen güncel liste ise şöyle;

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.