Simpsonlar’ın Kolomb’un heykelinin başının kesileceğini öngördüğü iddiası

İDDİA: The Simpsons, Kristof Kolomb heykelinin başının kesilmesini öngördü

YANLIŞ

The Simpsons dizisinin geleceği öngördüğüne ilişkin iddialar sıkça karşımıza çıkıyor. Yine böyle bir iddiada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kristof Kolomb heykelinin kesilen başının dizide öngörüldüğü öne sürüldü.  Ekşisözlük’te de konuyla ilgili bir başlık açıldı. İddia yanıltıcı başlıklarla çeşitli haber sitelerinde de yer aldı

Ancak iddia doğru değil. Dizide bir heykelin başı kesilse de, Kristof Kolomb göndermesi yapıldığını söylemek mümkün değil. Ana karakterlerden Bart, bir arkadaş grubuna katılmak için heykelin başını kesiyor.

Görüntü 1990’da yayınlanmış bir bölümden

1989’dan bu yana yayınlanan ve 31 sezon boyunca devam eden Simpsonlar’ın birinci sezonunda yayınlanan sekizinci bölümü, bir heykelin başının kesilmesi sahnesiyle yeniden konuşulur oldu. Çünkü iddiaya göre dizi George Floyd eylemleri nedeniyle Kolomb heykelinin başının kesilmesini öngörüyordu. Dizinin böyle bir öngörüye sahip olup olmadığını anlamak için bölümü izlemek ve kısa özetini okumak yeterli.

25 Şubat 1990 tarihinde yayınlanan bölümün açılış sahnesinde ana karakterlerden Bart’ı babası Homer’la birlikte elinde bir heykel başıyla görüyoruz. Bölümün 1.41 dakikasında Homer ve Bart kalabalık halkla karşı karşıya geliyor ve heykelin başı ellerinde olduğu için linç edilmek isteniyor. Bu sırada kalabalığın elinde heykelin ağzından “Beni gördünüz mü?” pankartını görüyoruz. 

Kısa bir süre sonra da işin aslını Bart’ın tarafından dinliyoruz. Bart yeni bir arkadaş grubuna girmek için bölüm boyunca türlü haylazlıklar yapıyor. Sinemaya kaçak girmek, bunlardan biri. Bir diğeri de bölümün 11. dakikasında dört arkadaşın heykelin başına geçip heykele taş atması. Springfield’ın kurucusu Jebediah Springfield’a ait heykelin yanında çocuklar onun ilk hastaneyi inşa ettiğinden bahsediyor. Birkaç taş attıktan sonra da çimlere uzanarak gökyüzünü seyretmeye başlıyorlar. Ardından Bart bir bulutu kafası kesik Jebediah Springfield heykeline benzettiğini söylüyor. Arkadaşları da heykelin kafasının kesilmesinden duyacağı mutluluğu anlatıyor. 

Bart da arkadaşlarının gözüne girmek için gece yarısı evden kaçarak heykelin başını kesiyor ve sonrasında başı belaya giriyor. İlerleyen dakikalarda tüm halkın Springfield karakterine ne kadar bağlı olduğunu öğreniyoruz. Bölüm boyunca heykeli yapılan kişiye ilişkin ırkçı veya sömürgeci bir politikadan bahsedilmiyor. Zaten Bart da sonrasında pişman olduğunu dile getirerek heykelin başını yerine koyuyor. Bölümün özeti incelendiğinde de konunun Kolomb ile ilgisi olmadığı görülebiliyor

Jebbediah Springfield karakteri ve heykeli zaman zaman dizide yer almaya devam ediyor. Karaktere ilişkin bu bölümde öğrendiğimiz birkaç şey var: Springfield’ı kurduğu, bir hastane inşa ettiği bir de bir ayıyla çıplak elle dövüştüğü… Bir bölümün açılış sahnesinde de Dolph, Jimbo ve Kearney karakterlerinin testere ile heykelin başını kesmeye çalıştığını görüyoruz

İddianın ortaya çıkış nedeniyse George Floyd eylemlerinde Kolomb’un heykelinin başının kesilmesi. Kolomb’un heykelinden kesilen baş, hemen heykelin yanına bırakılmıştı. Yani Simpsonlar’da olduğu gibi kayıp bir baştan bahsetmiyoruz. Üstelik bu, aynı heykelin ilk hedef alınışı da değildi. 2006 yılında da benzer bir eylem gerçekleştirilmiş, 2015’te de heykel sprey boyayla hedef alınmıştı. Kolomb Amerika’nın sömürgeci ve ırkçı politikalarının sembollerinden biri olduğu gerekçesiyle tepkilerin odağında. Kolomb’un başka heykelleri de eylemlerde saldırıya uğrarken, farklı figürlerin heykellerine de saldırılar olmuştu

Heykellerin hedef alınması sadece bu dönemin değil, yakın çağın her döneminde karşılaşılabilecek bir olay. Simpsonların bölümünden önce de sonra da çeşitli heykeller, farklı nedenlerle saldırıya uğramıştı.

31 sezon boyunca 700’e yakın bölümü olan ve popüler kültürün merkezinde olan bir yapımın hem gündeme ilişkin tartışmaları ele alması hem de zaman zaman popüler imgelere yer vermesi fazlasıyla normal. Dizinin daha önce yeni koronavirüs salgınını, Kobe Bryant’ın ölümünü, George Floyd’un ölümünü önceden bildiği de iddia edilmişti. Teyit o iddiaları da analizleriyle ele almıştı.

Sonuç olarak Simpsonların Kolomb heykelinin başının önceden kesileceğini bildiği iddiası doğru değil. Bölümde heykelin başının kesilmesinin, sömürgeci ya da ırkçı politikalarla ilgisi yok. İçerik çeşitli haber sitelerinde de yanıltıcı başlıklarla yer aldı. Sosyal medya içeriklerindeki paylaşımlar da çarpıtmaya örnek gösterilebilir. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Simpsons Wiki, Statue of Jebediah Springfield

IMDB, "The Simpsons" The Telltale Head (TV Episode 1990)

Wikipedia, The Telltale Head

Metro, Christopher Columbus statue beheaded as George Floyd protests continue across US, 10 Haziran 2020

CNN Türk, ABD'de Kristof Kolomb'un heykeli sökülüp göle atıldı, 10 Haziran 2020

NBC Boston, Beheaded Christopher Columbus Statue in Boston to Be Removed, 10 Haziran 2020

Yeşil Gazete, Bristol'da ırkçılık karşıtı eylem: Köle tacirinin heykeli devrilerek nehre atıldı, 8 Haziran 2020

Euronews, Kolomb, Churchill, Colston...Protestocuların hedefi olan sömürgeciliğin simgeleri kimler?, 12 Haziran 2020

BBC Türkçe, George Floyd protestoları: ABD'de Kristof Kolomb heykelleri yıkılıyor, 11 Haziran 2020

BBC, Little Mermaid: Copenhagen statue a target for vandals, 15 Haziran 2017

NTV, Ukrayna'da Lenin heykeline bombalı saldırı, 27 Ocak 2016

Cumhuriyet, Saldırıya uğrayan heykellerin izini sürüyor, 8 Mayıs 2019