Simpsons, Trump’ın başkanlığını 2000’de öngörmüş müydü?

İDDİA: The Simpsons 2000 yılında yayınlanan bölümünde Donald Trump’ın 2016’daki başkanlığını öngörmüştü.

YANLIŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleşen başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın ilk tur seçimlerini kazanmasının ardından, Twitter’da Trump hakkında pek çok iddia gündeme geldi.

Bunlardan biri de Amerika’da uzun yıllardır yayınlanan The Simpsons adlı çizgi filmin 2000 yılında yayınlandığı bir bölümü ile ilgili. İddiaya göre, çizgi filmin ilgili bölümünde Donald Trump’ın 2015’te ABD başkanlığına aday olacağı öngörülmüştü.

simpson-trump-bolumu

Haber sitelerinin de yer verdiği görselde, 2000 yılından olduğu iddia edilen bölüm ile ABD başkan adayı Donald Trump’ın adaylık konuşması sırasında çekilen fotoğraflarının benzerliğine dikkat çekiliyor.

Ancak görselde kullanılan çizgi film kareleri, iddia edildiği gibi 2000 yılına ait değil. 7 Temmuz 2015’te Fox TV’de yayınlanan the Simpsons’ın “Trumptastic Voyage” isimli bir bölümünden alınma. Bu bölümde Simpsons ailesinde baba karakteri olan Homer dışarıda dondurma yerken yanına bir adam geliyor ve “Bir sonraki başkanın kim olacağını merak ediyor musun?” diye soruyor. Ardından gelen sahnede, Homer, Trump’ın destekçileri arasında görülüyor.

İddiaya konu olan görselde 2015 olarak etiketlenen ve sağ tarafta yer alan Trump fotoğrafları ise, Trump’ın Başkanlık adaylığını açıkladığı 16 Haziran 2015’e ait. Yani Trump başkanlık adaylığını açıkladıktan 3 hafta sonra The Simpsons “Trumptastic Voyage” videosunu yayınlıyor.

7 Temmuz’da yayınlanan The Simpsons bölümüne dikkatli bakıldığında videonun 55. saniyesinde 2015’te vizyona giren “Ters Yüz (Inside Out)” isimli animasyon filminin “Öfke” karakterini görmek de mümkün.

Lisa Simpson başkanlık koltuğunda

Donald Trump, 2000’de yapılan seçimlerde de başkanlık için Reform Partisi’nden aday adaylığını koymuş kısa süre sonra ise çekilmişti. O dönemde bu durum The Simpsons çizgi filmine konu olmuştu. Çizgi filmin 19 Mart 2000 tarihinde yayınlanan “Bart to the Future” adlı bölümünde dizinin ana karakterlerinden Bart Simpson kendi geleceğine gidiyor.

Bu gelecekte, Bart’ın ablası Lisa Simpsons’ı ABD başkanı olarak görüyoruz. Hem de Trump’tan hemen sonra. Lisa Oval Ofis’te danışmanlarına, “Bildiğiniz gibi Trump’tan bize ciddi bir bütçe sıkıntısı miras kaldı. Durum ne kadar kötü?” diye soruyor. Bir bakan, yere çakılan bir grafik eşliğinde “Beş kuruşumuz yok” yanıtını veriyor. Bölümün devamında Lisa, ülkeyi Trump’ın miras bıraktığı ekonomik çöküşten kurtarmak için çeşitli politikalar üretiyor.

Hollywood Reporter’a konuşan senarist Dan Greany, bölümde Lisa’nın çözemeyeceği kadar büyük sorunlar yaratmak istediklerini ve bunun ancak Donald Trump’ın olası başkanlığı ile mümkün olacağı kanaatine vardıklarını anlattı. “Bu Amerika’ya bir uyarıydı” diyen senarist Greany, Bu [Trump’ın başkanlığı], dibe vurmaktan önceki son durak gibi görünüyordu. Delirmekte olan bir Amerika vizyonuyla uyumlu olduğu için senaryoya dahil edildi” dedi.

Simpsons’ın 2000’de yayınlanan “Bart to the Future” bölümüyle Donald Trump’ın başkan olacağına dair bir kurguyu yaptığı doğru olmakla birlikte, bu kurgunun 2016 seçimleri için de yorumlanabileceğini söylemek mümkün gözükmüyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.