Sırbistan’da bir kişinin sokağa çıkma yasağını ağaç kılığında dışarı çıkarak deldiği iddiası

İDDİA: Sırbistan’da bir kişi sokağa çıkma yasağını delmek için ağaç kılığında dışarı çıktı.

YANLIŞ

Teyit’e ihbar olarak gönderilen, İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilen ve Yeni Şafak, Sözcü, Milliyet, Habertürk, Vatan, CNN Türk, Oda TV, TimeTurk gibi haber sitelerinde yayınlanan, sosyal medya platformlarında da paylaşılan iddiaya göre, Sırbistan’da sokağa çıkma yasağına rağmen kendine ağaç süsü vererek dolaşan bir kişi, polis tarafından yakalandı. 

Ancak fotoğraf Sırbistan’da değil, 2016 yılında Amerika’nın Portland kentinde çekildi ve bir sanatçının performansını gösteriyordu. 

Bir sanat performansı: Ağaç olmak 

Fotoğrafı tersine görsel aramayla arattığımızda, karşımıza eski tarihli haberler çıkıyor. 25 Ekim 2016 tarihinde CNN muhabiri Doug Criss tarafından yazılan bir habere göre, fotoğraflar Asher Woodworth adlı 30 yaşındaki bir dansçının, deneysel bir sanat performansını gösteriyor. Sanatçı gösteri sırasında trafiği kilitlediğinden gözaltına alınmış ve polise amacının “insanların gündelik hayattaki ‘koreografilerini’ nasıl etkileyebileceğini görmek” olduğunu söylemiş.

Yerel bir haber sitesinin 24 Ekim tarihli Facebook gönderisindeki videoda sanatçının gözaltına alındığı an da görülebiliyor.

Woodworth verdiği bir röportajda, bu fikrin aklına meditasyon yaparken geldiğini anlatmış. Performans ise Congress and High Street Monday bölgesinde geçiyor. Lokasyonu Google haritalar üzerinden doğrulayabiliyoruz.

Sırbistan’da yaşandığı iddia edilen olay gerçeği yansıtmasa da, bir benzeri geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yaşanmış. Bir kişi evinden ağaç kamuflajıyla çıkarken komşularının kameralarına yakalanmış

Bored Panda da Mart ayının ortalarında İspanya’da bir vatandaşın T-rex kostümü içinde sokağa çıktığını yazmıştı.

Sırbistan’da sokağa çıkma yasağı kısmi

Sırbistan’da kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanıyor; 65 yaş üstü ve altındakilerin birbirleriyle karşılaşmasını engelleyen önlemler söz konusu. Ülkede ilk Covid-19 vakası 6 Mart tarihinde tespit edildi, 15 Mart’ta ise olağanüstü hal ilan edildi. Ülkede 2 Nisan’a kadar bildirilen vaka sayısı 1060 ve 28 kişi de hastalıktan dolayı hayatını kaybetti.

Sonuç olarak videonun Covid-19 salgını ile ilgisi yok. Görüntüler 2016 yılında Portland’daki bir sanat performansı sırasında kaydedilmiş. İddia yanlış bilginin yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Edition CNN, 'Tree' arrested for blocking traffic in Maine, 25 Ekim 2016

Facebook, WGME CBS 13 News, Portland haberi, 24 Ekim 2016

YouTube, Man dressed as tree disrupts traffic, baffles residents 

Time, Man Explains Why He Dressed as Tree and Blocked Traffic, 25 Ekim 2016 

IbTimes, The Great Escape: Viral video of a man dressed as bush escaping UK Coronavirus lockdown goes viral, 31 Mart 2020

Bored Panda, Police Caught A Man Outside In T-Rex Costume During Spain’s Coronavirus Lockdown, 17 Mart 2020

Belgrad Büyükelçiliği, TC Dışişleri Bakanlığı Belgrad Büyükelçiliği

Hürriyet, Sırbistan'da ilk Corona Virüs vakası görüldü, 6 Mart 2020 

Milliyet, Son dakika | Sırbistan'da corona virüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi, 15 Mart 2020

Coronavirus COVID-19 (2019-nCoV)

Google Maps, Congress and High Street Monday bölgesi