Sömestr tatilinin 19 Şubat’a ertelendiği iddiaları doğru değil

İDDİA: Sömestr tatili, kar tatilleri nedeniyle 23 Ocak’ta değil 19 Şubat’ta başlayacak.

YANLIŞ

Sosyal medyada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-okul sisteminden çekilmiş ve Sömestr tatilinin 19 Şubat’ta başlayacağını belirten duyurunun yapıldığı bir ekran görüntüsü dolaşıma girdi:

Velilerimize önemli duyuru

23 Ocak 2017 tarihinde başlaması gereken Sömestr tatili (15 tatil) Ülke genelinde meydana gelen kar yağışından dolayı verilen tatillerle birlikte not girişleri tamamlanamadı. Bu yüzden dolayı 23 Ocak 2017 tarihinde başlaması gereken Sömestr tatili 19 Şubat tarihine çekilmiştir. Bütün öğrencilerimize ve velilerimize duyurulur.

somestr-duyuru

Konu ile ilgili teyit.org’a açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı basın birimi, böyle bir uygulamanın olmadığını, Sömestr tatilinin çalışma takviminde belirlendiği gibi 23 Ocak itibari ile başlayacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sayfasında yer alan 2016-2017 yılı çalışma takvimine göre, 19 Eylül 2016 günü başlayan birinci yarı yıl 20 Ocak (Cuma) 2017’de sona eriyor. Yarıyıl tatili ise 23 Ocak-3 Şubat tarihlerine denk geliyor. İkinci dönem ise 6 Şubat Pazartesi günü başlayacak.

Duyuru sistemde gözükmüyor

e-okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki bir iç bilgilendirme sistemi. Veliler, öğrenciler ve öğretmenler için kurulan bu sisteme, kişiler özel şifreleri ile giriyor.

Ulaştığımız bazı veliler, kendi e-okul sistemlerinde böyle bir duyurunun olmadığını belirterek, teyit.org’a ekran görüntüleri gönderdi.

 e-okul-veli-sistemi

  e-okul-veli

Öte yandan e-okul’un öğretmen sisteminde de böyle bir duyuru bulunmuyor.

e-okul-ogretmen

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.