Sosyal medyada viral olan 10 yanlış görsel

 

1. Metro Goldwyn Mayer (MGM) Stüdyo kükreyen aslan çekimi

mgm-studyo-kukreyen-aslan

 

Carrie Fischer, kükreyen aslan çekiminin MGM Stüdyo’da nasıl yapıldığını gösteren bir fotoğraf tweetledi. Kısa sürede viral olan fotoğrafın, filmler başlamadan kükreyen MGM Stüdyo’nun meşhur aslanının çekimine ait arkaplan görüntüsü olduğu iddia edildi.

mgm-aslan

Pek çok insan bunun doğru olduğunu düşünse de gerçek öyle değil tabii ki. Gerçekte fotoğraf, tomografisi çekilen bir aslanı gösteriyor. Business Insider’a göre, bu fotoğraf İsrail’de Koret Veterinerlik Okulu’ndaki aslan Samson’a ait. Samson’un yürümesi durmuştu ve nörolojik sorunları için tedavi edildi.

Aslan, tamamen iyileşti. Fakat tomografi makinesinin diğer tarafından bakıldığında zayıf düşmüş bir insan gibi görünüyordu.

samson-aslan

2. Ay’dan Dünya manzarası

ay-dan-dunya-manzarasi

İlk olarak, bir doğrulama platformu olan HoaxEye’in da ifade ettiği gibi, bu görüntü tamamen bilgisayarda oluşturuldu. Görüntü, Vintod Photo’dan Vincent Todarello tarafından yapıldı. Çok güzel görünse de, Ay’dan çekilmiş gerçek bir fotoğraf değil.

3. David Bowie ve Iggy Pop‘un birlikte çekilmiş fotoğrafı

david-bowie-iggy-pop-gizmodo

İnsanlar, David Bowie’yi ne zaman anmak isteseler, soldaki fotoğraf dolaşıma giriyor.

Ancak sağdaki orijinal fotoğrafta da görüldüğü gibi, Bowie ve Iggy Pop’un birlikte çekildiği söylenen fotoğraf tamamen sahte. Bowie’nin kafasının fotoğrafı, 1977’de çıkardığı “Heroes” albümünün kapak fotoğrafıydı. Fotoğraf yatay olarak çevrilmiş (orijinal kapağı buradan görebilirsiniz.) ve görüldüğü gibi kolu da silinmiş.

david-bowie

Iggy Pop’un orijinal fotoğrafını ise aşağıda görebilirsiniz. 1969 yılı civarında çekildiği bir fotoğraftan alındığı görülebilir, Bowie’nin fotoğrafından yaklaşık 10 yıl önce.

iggy-pop

Peki ya birbirine sarılan iki adam kim? Fotoğrafta Dean Martin ve Jerry Lewis var. Kesinlikle karşı kültür simgeleri değil. Martin ve Lewis’in orijinal fotoğrafı, ünlü insanların zıplarken fotoğraflarını çekmesiyle tanınan Amerikalı fotoğrafçı Philippe Halsman tarafından çekilmişti.

philippe-halsman

Hatta Halsman, Richard Nixon (solda) ve Windsor Dükü ve Düşesi gibi insanların dahi zıplarken fotoğraflarını çekmişti.

David Bowie ve Iggy Pop’u Halsman’ın fotoğraflarına ilk olarak kimin yerleştirdiği belli değil. Tek bildiğimiz yıllardır gerçek bir fotoğraf olarak bilinmesi.

4. Hillary Clinton destekçisi ABD bayrağını mı eziyor?

hillary-for-president-amerika-bayragi

Amerikan bayrağının üzerinde duran kadın, aslında “Hillary For President” yazılı bayrağı taşımıyor. Dikkatli bakıldığında fotoğrafın montajlandığı görülebilir. Orijinal fotoğraf sağdaki.

Doğrulama platformu Snopes’un da işaret ettiği gibi fotoğraf, aslında Pan-Afrikalı bir aktivist olan Latausha Nedd’i gösteriyor. Fotoğrafın “Hillary for President” versiyonu, çoğunlukla muhafazakar çevrelerce Instagram, Facebook ve Twitter’da paylaşılıyor. Wisconsin merkezli talk show sunucusu Vicki Mckenna da bu sahte fotoğrafı tweetlemişti. Fotoğrafın Hillary yanlısı versiyonunun sahte olduğu gerçeği, Wisconsin Temsilcisi Robin Vos gibi politikacıların da fotoğrafı tweetlemesini engellemedi.

5. The Simpsons, Pokemon Go’yu öngörmüş müydü?

pokemon-go-simpsons

The Simpsons’ın bölümlerine geri dönüp baktığımızda (1989’dan bu yana yayında), gerçekten her şeyi öngörmüş gibi gözüküyor. Ancak yukarıdaki ekran görüntüsü tamamen sahte.

Reddit gibi sitelerde insanlar The Simpsons’ın Pokémon Go’yu öngördüğünü iddia etti. Ancak orijinal ekran görüntüsü, 14. sezondaki “How I Spent My Strummer Vacation” adlı bir bölümden geliyor. Yani görüntü tamamen montaj.

Aşağıda görüldüğü gibi, bölümden alınan orijinal sahnede Homer boş bir köşeyi işaret ediyor ve hiçbir yerde Pokemon görülmüyor.

simpsons-pokemon-orijinal

6. Rammstein’ın solisti Putin tişörtü giydi mi?

Hayır, Rammstein’ın solisti Vladimir Putin hayranı değil. Ancak, Sputnik’i okuyor olsaydınız, nasıl farklı düşünebileceğinizi anlayabilirdiniz. Çünkü, Till Lindemann’ın Putin tişörtü giyerken başparmak gösteren bir fotoğrafını yayınladılar.

till-lindemann-putin-tshirt

Bu fotoğrafı Sputnik yayınlamış olsa da, orijinal fotoğrafı montajlayan onlar değildi. Görünüşe göre montaj, Rusya’da iPhone’lar için üst düzey tasarım değişiklikleri yapan Caviar adlı bir PR şirketinin elinden çıkmış. Rus web sitesi Lenta’ya göre Caviar, montajladığı fotoğraf için özür diledi.

7. Bira içen bebek ve Heineken reklamı

heineken-bira-bebek-reklam

İnsanlar bebeklerini “eski güzel günlerde” gerçekten bira ile mi besliyordu? Eğer tuhaf ve sorumsuz bir ebeveynse evet. Ancak sağ taraftaki görsel reklamın sahte olduğunu gösteriyor.

Soldaki reklam açıkçası bir şaka için montajlanmış. Ancak “OldPicsArchive” adlı Twitter hesabı reklamı gerçek olarak göstermiş.

Twitter hesabı, “Bu eski tarz gerçek bir Heineken reklamı” diyor. Sağ taraftaki asıl dergi reklamından da görebileceğiniz gibi bu eski bir 7-Up reklamı. 

8. Bu fotoğraf  John Lennon ve Yoko Ono’ya mı ait?

john-lennon-yoko-ono

Hayır, John Lennon ve Yoko Ono hiçbir zaman “Anlamadığın şeyden nefret etme” yazılı bir kağıt tutmadılar. Soldaki fotoğraf sahte. Gerçek olan fotoğraf tabii ki sağdaki.

Birçok kişi bu ikonik savaş karşıtı fotoğrafı yıllardır kendi amaçları için kullandı. Birçok kişi bu fotoğrafı mizahi bir etki için montajlarken, bazıları da siyasi amaçlar için kullandı. (Aşağıda görüldüğü gibi)

john-lennon-yoko-ono-pussy-riot

9. Freddy Mercury makyaj mı yapıyor?

freddy-mercury-makyaj

Evet, Freddy Mercury bu fotoğrafta makyaj yapıyor. Ancak soldaki fotoğraf açıkça sahte. Ancak bu, Twitter’da gerçek gibi dolaşmasını engellemiyor. 

10. Frida Kahlo silah mı tutuyor?

frida-kahlo-silah

20. yüzyılın ünlü Meksikalı ressamı Frida Kahlo, agresif bir tipti. Ancak bu fotoğrafı tamamen sahte. Sanatçı Robert Toren tarafından 2012’de bir model kullanılarak yapılmış bir kompozit. Orijinal fotoğrafın sağdaki gibi olduğunu görebilirsiniz.  

Kaynak: Gizmodo Çeviri: Tuveyç Timur