Soylu’nun Suriyeli mülteciler hakkında ‘Hem güvenliğimiz hem de refahımız tehdit altında’ dediği iddiası

İDDİA: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı bir etkinlikte "Ülkemizdeki Suriyeli sayısı 3,5 milyonu aştı. Hem güvenliğimiz hem de refahımız tehdit altında" dedi. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı bir etkinlikte “Ülkemizdeki Suriyeli sayısı 3,5 milyonu aştı. Hem güvenliğimiz hem de refahımız tehdit altında” dediği iddia edildi

Suna Varol isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan iddia yaklaşık 4 bin 500 kişi tarafından beğenildi


Ancak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı bir etkinlikte “Ülkemizdeki Suriyeli sayısı 3,5 milyonu aştı. Hem güvenliğimiz hem de refahımız tehdit altında” dediği iddiası doğru değil. Bahsi geçen ifadeler Bakan Soylu’nun 19 Eylül 2019’da Uluslararası Güvenlik Kongresi’nde yaptığı konuşmanın farklı bölümlerinden alınarak oluşturulmuş.

Bahsi geçen ifadeler farklı bağlamlarda ifade edilmiş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 19 Eylül 2019’da Uluslararası Güvenlik Kongresi’nde yaptığı konuşmanın tamamına video paylaşım sitesi YouTube’da rastlamak mümkün.

Süleyman Soylu isimli kanal tarafından YouTube’a yüklenen görüntülerde Soylu’nun yaklaşık 45 dakikalık bir konuşma yaptığı görülebiliyor. Soylu, konuşmasının başında küresel terörün dünyadaki etkilerine değinirken ülkelerin bu konuda yaptığı harcamaları açıklıyor. Daha sonra Soylu, videonun 15.24’üncü dakikasında ise İsviçre merkezli bir kuruluş tarafından yapılan hesaplamaya göre Türkiye’de şiddet olaylarının ekonomik etkisinin 373 milyar dolar, doğrudan ekonomik maliyetinin ise 257.2 milyar dolar olduğunu ifade ediyor ve cümlesini “Yani hem güvenliğimiz, hem de refahımız tehdit altında” şeklinde sonlandırıyor

Konuşmasına devam eden Soylu daha sonra Türkiye’nin göç ile ilgili politikalarına değindiği bir bölüme geçiyor. Soylu, bazı ülkelerin bölgedeki mülteciler hakkında sessiz kaldığını ifade ederek videonun 24.32’inci dakikasında ülkedeki geçici koruma statüsünde bulunan kişi sayısının 3 milyon 600’i geçtiğini açıklıyor. Yani bahsi geçen cümleler Soylu’nun konuşmasından farklı yerlerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. 

Soylu tarafından Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Uluslararası Güvenlik Kongresi’nde gerçekleştirilen konuşmanın Facebook’ta canlı olarak yayınladığı bir video mevcut. Farklı açıdan kaydedilen videoda da bahsi geçen cümlelerin birbirinden farklı bağlamlarda söylendiği anlaşılabiliyor. 

Buna ek olarak bazı internet sitelerinin de Soylu’nun yaptığı konuşmayı haberleştirdiği görülebiliyor. Haberlerde de Soylu’nu açıklamalarının ayrı bağlamlarda verildiği fark edilebiliyor. 

Süleyman Soylu, 19-20 Eylül 2019 tarihleri arasında Türkiye’de gerçekleştirilen Uluslararası Güvenlik Kongresi’nde.

Soylu’nun “Ülkemizdeki Suriyeli sayısı 3,5 milyonu aştı. Hem güvenliğimiz hem de refahımız tehdit altında” dediği iddiasını sosyal medyada en çok rastlanan yanlış bilgi türlerinden “manipülasyon” kategorisine yerleştirmek mümkün. Yanlış bilgi türlerinden manipülasyon ise seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla değiştirilmiş bilgileri ifade ediyor. Basi geçen paylaşım da Soylu’nun farklı bağlamlarda sarf ettiği cümleleri tek paylaşımda birleştirilerek oluşturulmuş. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Soylu tarafından yapılan konuşmanın tamamı, 20 Eylül 2019

Facebook, Soylu tarafından yapılan konuşmanın farklı açıdan kaydedilmiş hali, 19 Eylül 

2019

Sputnik, İçişleri Bakanı Soylu: Hem güvenliğimiz hem de refahımız tehdit altında, 19 Eylül 2019

Independent Türkçe, İçişleri Bakanı: Türkiye'deki şiddetin ekonomiye etkisi 373 milyar dolar, 19 Eylül 2019