Sözlerin Steve Jobs’ın ölmeden önce yazdığı son yazıdan olduğu iddiası

İDDİA: Steve Jobs’ın ölmeden önce yazdığı son yazı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir paylaşımda yer alan sözlerin Apple CEO’su Steve Jobs’ın ölmeden önce yazdığı son yazıya ait olduğu iddia edildi.

İddia konusu sözler, Ekim 2018’de LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram ve çeşitli internet sitelerinde paylaşıldı. Aynı metin daha sonra WhatsApp gruplarında ve bazı sitelerde ise Steve Jobs’ın vasiyeti olduğu iddiasıyla da paylaşıldı.

Ancak sosyal medyada paylaşılan metnin Steve Jobs’ın ölmeden önce yazdığı son yazıdan olduğu iddiası doğru değil. Ölmeden önce Jobs’ın yakınında bulunanların ifadelerine göre böyle bir metin bulunmamakta. Bu metnin yayılmasının sebebi ise Kasım 2015 tarihli sosyal medya paylaşımları.

Steve Jobs’ın ölmeden önceki son sözleri

Apple Bilgisayar Şirketi CEO’su Steve Jobs, 5 Ekim 2011’de pankreas kanserinden 56 yaşındayken vefat etmişti. Jobs’ın son günlerinde çevresinde kardeşleri, çocukları ve hayat arkadaşı Laurene Powell bulunuyordu. The Guardian’da 31 Ekim 2011’de yer alan bir habere göre Steve Jobs’ın ölüm döşeğindeki son sözleri “OH WOW, OH WOW, OH WOW” idi. İlgili haberde Jobs’ın kız kardeşi Mona Simpson, erkek kardeşi Steve onu ölmeden önce görmek istediğinde Steve’in yatağı başındaki son anları New York Times’da 30 Ekim 2011’de yayınlanan anma yazısında şöyle anlatıyor:

“Steve’in son sözleri üç kez tekrarlanan tek heceli bir sözcüktü.

Gözlerini kapatmadan önce kız kardeşi Patty’e, sonra uzun bir süre çocuklarına ve en son partneri Laurene’e bakmıştı. Ardından onların omuzlarının gerisine takıldı gözleri.

Steve’in söz sözleri:

‘OH WOW, OH WOW, OH WOW’ idi.”

WhatsApp ve diğer sosyal medya platformlarında yer alan sözler arama motorlarında aratıldığında karşımıza en eski paylaşım olarak Türkiye’de Turkish Forum isimli internet sitesindeki 12 Kasım 2015 tarihli paylaşım çıkıyor. Burada Çoroğlu’nun alıntıladığı metnin altında herhangi bir kaynak görülemiyor. Aynı metnin birebir İngilizce çevirisi araştırıldığında ise söz konusu metnin ilk defa Kasım 2015’de bir blog yazısında Steve Jobs’ın ölmeden önceki son sözleri iddiasıyla paylaşıldığı görülebiliyor.

Aynı metnin İngilizce versiyonu

Bu metinde yer alan ifadelerin hiçbirinin Steve Jobs tarafından söylendiğine dair Amerikan basınında yer almış bir haber görülmemekte. Ayrıca yukarıdaki sözleri içeren ve Jobs tarafından yazılmış hiçbir el yazısı metin şimdiye kadar bulunmamakta. Doğrulama sitesi Snopes’un Kasım 2015’te başka ülkelerde iddia konusu metin hakkında yayımladığı analizde de Steve Jobs’ın böyle bir metni kaleme almadığı söyleniyor.

Steve Jobs’ın çocukları hakkında pişmanlıkları vardı

Steve Jobs’ın biyografisini kaleme alan Walter Isaacson da Jobs’ın son günlerinde yanındaydı. Independent’da 8 Ekim 2011’de yayınlanan bir yazıya göre Jobs ölmeden önce Isaacson’a çocuklarını yetiştiriş tarzı hakkında pişmanlık duyduğunu söylüyordu. Isaacson’a göre Steve Jobs sık sık “çocuklarının kendisini tanımadığından” yakınıyordu.

Steve Jobs öldükten sonra arkasında yaklaşık 6 buçuk milyar Dolarlık bir servet bırakmıştı. Bunların büyük bir kısmı emlaktı.

Daha önce de sosyal medyada benzer haberler yer almıştı

10 Ekim 2017’de CNBC’de yayımlanan bir habere göre Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Borsası Dow Jones’ta meydana gelen teknik bir aksaklıktan ötürü “Google’un Apple Şirketi’ni satın alacağı” iddiası yayılmış. Söz konusu habere göre Google’ın Apple Şirketi’ni satın alması Steve Jobs’ın vasiyetinde yer alıyordu. İlgili haberlerde de görülebileceği gibi Jobs’ın böyle bir vasiyeti de bulunmamakta.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

CNBC, Dow Jones Borsası’nda yaşanan teknik aksaklıkla ilgili çıkmış bir haber, 10 Ekim 2017

Wafflesatnoon, Steve Jobs’ın vasiyeti hakkında çıkan iddialarla ilgili analiz, 9 Kasım 2015

The Guardian, Steve Jobs’ın son sözleri hakkında çıkan bir haber, 31 Ekim 2011

New York Times, Steve Jobs’u anma yazısı, 30 Ekim 2011

Snopes, İlgili analiz, 20 Haziran 2017

Independent, Walter Isaacson’un aktardıkları, 8 Ekim 2011

Forbes, Steve Jobs’ın serveti, 7 Ekim 2011

CNN Türk, Dow Jones Borsası’nda yaşanan teknik aksaklıkla ilgili çıkmış bir haber, 12 Ekim 2011