Spider-Man oyununda türbanlı kadının Spider-Man’e sarılmadığı iddiası

İDDİA / Video: Spider Man’in Play Station oyununda, türbanlı kadın Spider Man’in elini sıkmıyor ve sarılmıyor.

KARMA

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gelen bir videoyla, Örümcek Adam’ın Play Station 4’teki “Marvel’s Spider-Man” isimli konsol oyununda, türbanlı Müslüman bir kadının Örümcek Adam’ın elini sıkmadığı ve sarılmadığı iddia edildi.

İddia, bir Twitter hesabında 13 binden fazla retweet, 16 binden fazla beğeni aldı. Aynı iddia, Reddit’te de paylaşıldı.

Videoda, türbanlı bir oyun karakterinin Spider-Man’e sarılmadığı doğru ancak oyun içerisinde başörtüsü takmayan karakterler de Spider-Man’e sarılmıyor.

Müslüman karakterin Spider-Man’e sarılmadığı vurgulanıyor

Reddit gibi sitelerde, YouTube’da ve sosyal medyada yer alan paylaşımlarda, Spider Man oyununda yalnızca türbanlı karakterin Spider-Man’e sarılmadığı vurgulanarak oyundan bir görüntü paylaşıldı.

Play Station’da oynanabilen Spider-Man oyunu 7 Eylül 2018 tarihinde satışa sunuldu. Bu oyunda Spider-Man, New York şehrini kötülerden kurtarmaya çalışıyor. Oyun sırasında çekilen görüntülerde, türbanlı bir kadın karakter yolda yürürken Spider-Man bu karaktere yaklaşıyor ve elini sıkıp, sarılmak istiyor. Ama kadın karakter elini sıkmayarak geri çekiliyor. Bu görüntülerse oyunda özellikle türbanlı kadının Spider-Man’in elini sıkmadığı belirtilerek paylaşıldı.

Türbanlı olmayan karakterler de el sıkışmayabiliyor

YouTube’da oyunu oynayan başka kişilerin yüklediği videolara bakıldığında, başı açık olan kadın karakterlerin de Spider-Man’in elini sıkmayarak, sarılmadığı görülebiliyor.

Massive G isimli oyun tanıtımlarının yapıldığı ve oyunların oynandığı YouTube kanalı tarafından paylaşılan ve oyunun oynandığı iki buçuk saatlik videoda, Spider Man’in başı açık olan bir karakterin elini sıkmaya çalıştığı ancak karakterin geri çekildiği görülüyor.

Oyunun ilerleyen bölümlerinde Spider-Man erkek ve başka bir kadın karakterle tokalaşıyor.

Aynı şekilde YouTube’da yer alan başka videolarda da Spider-Man’in elini sıkmayan başı açık kadın karakterler bulunuyor.

Oynadığı oyunu YouTube’a yükleyen başka bir kullanıcının ise yolda duran bir karakterle el sıkışmayı başardığı görülüyor.

Başka bir oyuncu da yine erkek bir karakterle el sıkışabildiği videoyu YouTube’da ‘secret handshake’ (gizli el sıkışma) ifadesiyle paylaşmış.

Spider Man oynanırken el sıkışıldığını gösteren YouTube’a yüklenmiş başka bir video:

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Gadgets 360, Spider-Man oyununun satışa çıkışı, 4 Eylül 2018

YouTube, Massive G hesabında yayınlanan oyun görüntüleri, 7 Eylül 2018

YouTube, Spider-Man oyunundan görüntü, 8 Eylül 2018

YouTube, Marvel's Spider-Man'in garip el sıkışması videosu, 10 Eylül 2018

YouTube, Spider-Man'in el sıkışma görüntüsü, 10 Eylül 2018