Sultanahmet Camisi’nin restorasyonu sırasında 400 yıllık pencerelerin kırıldığı iddiası

İDDİA: Sultanahmet Camisi restorasyonu sırasında 400 yıllık pencereler kırıldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen haber metninde, Sultanahmet Camisi’nin restorasyonu sırasında iskele kurmak için 400 yıllık pencerelerin kırıldığı iddia edildi. 

Cem Seymen’in de 20 Mayıs 2019 tarihinde Twitter hesabından paylaştığı iddia yaklaşık 15 bin kişi tarafından beğenilirken, 6 bine yakın kişi tarafından retweetlendi.

Ancak, Sultanahmet Camisi’nin restorasyonu sırasında iskele kurmak amacıyla kırılan pencerelerin tarihi değer taşıyan 400 yıllık pencereler olduğu iddiası doğru değil. Restorasyonun sürdürülmesinden sorumlu Vakıflar Genel Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kırılan pencerelerin 1965-1985 yılları arasında yapıldığını ve restorasyon projesi kapsamında bu bölgelerin Bilim Kurulu kararıyla söküleceğini belirtti. Pencerelerin tam olarak hangi tarihte eklendiği söylenemese de, caminin 1800’lü yıllara ait fotoğraflarına bakıldığında, bahsi geçen pencerelerin bulunmadığı görülebiliyor.

Kırılan bölgeler tarihi değere sahip değil

Yaklaşık 400 yıllık bir tarihe sahip olan Sultanahmet Camisi’nin restorasyonu 2017 yılının Temmuz ayında başlamış ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyonun 4 yıl sürmesi planlanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde, caminin pencerelerinin kırılarak içinden iskele demirlerinin geçtiğini gösteren bir fotoğraf, Sultanahmet Camisi’nin restorasyonunun gelişigüzel yapıldığı hakkında tartışmalara sebep oldu.

Bu tartışmaların üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü Twitter’dan bir açıklama yayınladı. Açıklamada kırılan bölgelerin tarihi bir değerinin olmadığı ve restorasyon projesi kapsamında sökülmesi kararı alındığı ifade ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçen Teyit, açıklamada bahsi geçen karar ve belgeleri edindi.

Paylaşılan belgede, söz konusu “çimentolu, niteliksiz içlik ve dışlıkların” sökülmesine dair alınan Bilim Kurulu kararı görülüyor.

Ayrıca sökülen bölgelerin yerine konulacak örneklerin Bilim Kurulu kararına uygun olduğunu gösteren belge de Teyit ile paylaşıldı.

Konuyla ilgili İstanbul Vakıflar Birinci Bölge Müdürü Mürsel Sarı’nın Demirören Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamaya da ulaşılabiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Teyit ile paylaştığı model görselinde de caminin beton içlik ve dışlıkları görülebiliyor.

Kırılan pencereler eski fotoğraflarda bulunmuyor

Sultanahmet Camisi’nin eski tarihli fotoğraflarına da ulaşmak mümkün. Fotoğraflarda söz konusu pencerelerin bulunmadığı, bu bölgelerin kapalı olduğu görülebiliyor. 

1800’lü yıllarda çekildiği belirtilen bu fotoğrafta söz konusu pencereler gözükmüyor.

1929 yılında çekildiği belirtilen bu fotoğrafta da pencerelerin bulunduğu bölgenin kapalı olduğu görülüyor.

Sonuç olarak, Sultanahmet Camisi’nin restorasyonu sırasında iskele demirlerini içinden geçirmek için tarihi pencerelerin kırıldığı iddiası doğru değil. Pencerelerin tam olarak hangi tarihte yapıldığı söylenemese de, caminin eski yıllara ait fotoğraflarına bakıldığında söz konusu pencerelerin bulunduğu bölgelerin kapalı olduğu görülüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, tarihi değeri olmayan pencerelerin restorasyon projesi kapsamında sökülmesi kararı alınmış. 

Kaynaklar

Eski İstanbul, Sultanahmet Camisi’nin 1929 yılından fotoğrafları

Rosetta App, Caminin arşiv görüntüleri

Demirören Haber Ajansı, Sultanahmet Camii'nde tartışma yaratan restorasyon, 20 Mayıs 2019

Twitter, Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklaması, 20 Mayıs 2019

Anadolu Ajansı, Sultanahmet Camisine tarihinin en kapsamlı restorasyonu, 6 Temmuz 2017

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşme, 22 Mayıs 2019

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Eski İstanbul, Sultanahmet Camisi’nin 1929 yılından fotoğrafları

Rosetta App, Caminin arşiv görüntüleri

Demirören Haber Ajansı, Sultanahmet Camii'nde tartışma yaratan restorasyon, 20 Mayıs 2019

Twitter, Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklaması, 20 Mayıs 2019

Anadolu Ajansı, Sultanahmet Camisine tarihinin en kapsamlı restorasyonu, 6 Temmuz 2017

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşme, 22 Mayıs 2019