Suriye kökenli Muhammed Erdoğan’ın Bursa’dan milletvekili seçildiği iddiası

İDDİA: AK Parti’den milletvekili olarak seçilen Suriyeli Muhammed Erdoğan “Bu toprakları kanımızın son damlasına kadar koruyacağız. Beni seçen Bursa halkına şükranlarımı sunuyorum” dedi. Türkçe bilmediği için konuşmasını Arapça yaptı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen paylaşımlarda AK Parti’den Bursa milletvekili adayı olan Suriye kökenli Muhammed Erdoğan’ın seçildikten sonra yaptığı konuşmada, “bu toprakları kanımızın son damlasına kadar koruyacağız. Beni seçen Bursa halkına şükranlarımı sunuyorum” dediği ve bu konuşmasını Türkçe bilmediği için Arapça yaptığı iddia edildi.

Bu iddia TCvatanım isimli Facebook sayfasında 5 binden fazla paylaşım, 4 bine yakın beğeni aldı.


Ancak, AK Parti Bursa milletvekili seçildiği belirtilen Erdoğan’ın Arapça olarak “bu toprakları kanımızın son damlasına kadar koruyacağız, beni seçen Bursa halkına şükranlarımı sunuyorum” dediği iddiası doğru değil. Bursa birinci bölgeden AK Parti’nin 9. sıra adayı olan Muhammed Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili olarak seçilemedi.

Kesin olmayan sonuçlara göre Bursa 1. bölgeden AK Parti 5 milletvekili, CHP 3 milletvekili, İYİ Parti 1 milletvekili, MHP 1 milletvekili çıkardı. AK Parti’den 9. sıradan aday olan Muhammed Erdoğan’ın kesin sonuçlar açıklandıktan sonra da milletvekili seçilebilmesi mümkün görünmüyor.

Erdoğan Türkçe konuşabiliyor

Amerika’nın Sesi isimli haber sitesinin Suriye kökenli aday Muhammed Erdoğan hakkında hazırladığı haberin bir bölümünde, Erdoğan’ın Türkçe konuştuğu görülebiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Amerika'nın Sesi, Bursa milletvekili adayı Muhammed Erdoğan ile yapılan röportaj, 6 Haziran 2018

Yeni Şafak, Bursa ili seçim sonuçları