Suriyeliler ile ilgili paylaşım yapanlara üç yıla kadar hapis cezası verileceği iddiası

İDDİA: Suriyeliler hakkında sosyal medyada video, resim ve haber paylaşanlar 3 yıla kadar hapis ile yargılanacak.

YANLIŞ

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, İçişleri Bakanlığı’nın getirdiği bir düzenleme ile Suriyeliler hakkında video, resim ve haber paylaşanların 3 yıla kadar hapisle yargılanacağı iddia edildi.

Ancak, Suriyeliler hakkında video, resim ve haber paylaşan kullanıcıların 3 yıla kadar hapisle yargılanacağı iddiaları doğru değil. İçişleri Bakanlığı’nın konu hakkında bir düzenlemesi ya da bir yasağı bulunmuyor. Bakanlığın Suriyeli mülteciler hakkında yaptığı 5 Temmuz tarihli açıklama incelendiğinde bahsi geçen iddialar hakkında somut bir ifade olmadığı görülebiliyor.

Bunlara ek olarak CNN Türk, TRT Haber ve Hürriyet gibi haber sitelerinin basın açıklamasıyla ilgili yaptıkları haberlere ulaşmak mümkün.

Haberlerde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı ve sosyal medya üzerinden Suriyeli mültecilere karşı sokağa çıkmayı teşvik eden paylaşımlar için yürütülen soruşturma hakkındaki bilgileri görmek mümkün. Ancak bu durumun Suriyeliler hakkında paylaşım yapan herkes için geçerli olacağına yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor.

Başsavcılık, TCK’nın 216. maddesi olan “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan” 9’u Ankara’da olmak üzere 15 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarttı.

Sonuç olarak, Suriyeliler ile ilgili sosyal medyada paylaşım yapılmasına İçişleri Bakanlığı’ndan yasak geldiği ve paylaşım yapanların 3 yıla kadar hapis ile yargılanacakları iddiası doğru değil. Ancak kanun gereği “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” içeren paylaşımları yapan kişiler üç yıla kadar hapis ile yargılanabilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İçişleri Bakanlığı, Bakanlığın mülteciler hakkında yaptığı açıklama, 5 Temmuz 2017

CNN Türk, İçişleri Bakanlığı'ndan Suriyeliler açıklaması, 5 Temmuz 2017

TRT Haber, İçişleri Bakanlığı'ndan 'Suriyeliler' ile ilgili açıklama, 5 Temmuz 2017

Hürriyet, İçişleri Bakanlığı'ndan Suriyeliler için son dakika açıklaması, 5 Temmuz 2017

Mevzuat.gov, Türk Ceza Kanunu