Suriyeliler, Türkiye halkının dinden kopuk yaşadığını söyleyerek yürüyüş düzenledi iddiası

İDDİA: Türkiye Cumhuriyeti halkının dinden kopuk yaşadığını ve açık saçık giyinerek Suriyelileri tahrik ettiğini belirten Suriyeli grup Gaziantep Valiliği'ne yürüdü.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir görsel ile Suriyeli bir grubun “Türkiye Cumhuriyeti halkının dinden kopuk yaşadığını ve açık saçık giyinerek Suriyelileri tahrik ettiğini söyleyerek Gaziantep Valiliği’ne yürüdüğüiddia edildi.

Ancak iddia gerçeği yansıtmıyor. Gaziantep’te böyle bir eylem gerçekleşmedi. Paylaşımda kullanılan fotoğraf ise 2012’den Yemen’den.

Gaziantep’te böyle bir eylem olmadı

Gaziantep’te Suriyeli bir grubun “Türkiye Cumhuriyeti halkının dinden kopuk yaşadığını ve açık saçık giyinerek Suriyelileri tahrik ettiğini söyleyerek Gaziantep Valiliği’ne yürüdüğü” iddiaları hem bölgedeki haber ajansı muhabirleri hem de Gaziantep Valiliği tarafından  yalanlandı. Gaziantep Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü teyit.org’a yaptığı açıklamada, “Böyle bir olay ya da eylem olmadı” dedi. Ayrıca güvenilir kaynaklarda da böyle bir olayın yaşandığına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

İddiayı ilk ortaya atan Suriye Vatandaşlık Bürosu isimli Facebook sayfasının daha önceki paylaşımlarının da güvenilir olmadığını görmek mümkün. , 7 Şubat’ta da “Suriyelileri TC karşı haklarını korumaya ve daha fazlasını istemeye davet ediyoruz” diyerek “TC Suriyeliler Derneği”nin miting çağrısı olduğunu iddia etmişti. Dernekler Dairesi Başkanlığı, teyit.org’a böyle bir dernek kaydının olmadığını belirtirken, internette veya güvenilir herhangi bir kaynakta, mitinge ya da miting çağrısına rastlamak mümkün değil.

İddiada kullanılan fotoğraf ise Reuters muhabiri Khaled Abdullah’ın 2012’de Yemen’in başkenti San’a’da çektiği bir protesto gösterisinden. O dönemde, İslamiyet anlatan “Müslümanların Masumiyeti” isimli filmin Hz. Muhammed’i aşağıladığı ileri sürülmüş ve bununla ilgili bir çok yerde protesto gösterisi yapılmıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.