Suriyelilere bayram parası verildiği iddiası

İDDİA: Suriyelilere bayram parası verildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada, Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilere bayram parası verildiği iddia edildi. İddiayı içeren bir Facebook sayfası tarafından 25 Mayıs 2019 tarihinde paylaşılan fotoğraflı gönderiyi şimdiye kadar 21 bin kişi beğendi. Paylaşılan fotoğrafın, kamu bankası olan Ziraat Bankası’na ait bir ATM’nin önünde, bayram paralarını çekmeyi bekleyen Suriyelileri gösterdiği iddia edildi.

Ancak, Suriyelilere bayram parası verildiği iddiası doğru değil. Türkiye’de yaşayan ve belirli koşulları sağlayan Suriyelilerin devlet aracılığıyla aldığı tek maddi destek, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) adı altında verilen aylık 120 Türk Lirası.

Suriyeliler sadece SUY kapsamında maddi destek alıyor

Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin sitesinden edinilebilen bilgiye göre kısa adı SUY olan destek programı, biri finansör olmak üzere toplam dört ortaktan oluşuyor. Desteğin finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleri, uygulayıcı ortakları ise Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı. Program kapsamında kamplar dışında yaşayan ve belli şartları sağlayan uluslararası koruma veya geçici koruma altındaki yabancılara gıda, giyim, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için aylık 120 lira veriliyor. Türkiye’de kamplarda kalan Suriyeli mültecilerin bu yardımdan yararlanamama sebebi ise bu ihtiyaçlarını kamplarda karşılayabiliyor olmaları. Suriyeli mülteciler KIZILAYKART’larına aylık yatırılan maddi desteklerini herhangi bir ATM’den nakit çekebiliyor ya da POS cihazı aracılığıyla ürün satın alabiliyor.

SUY, Türkiye’de yaşayan bütün Suriyeli mültecilere verilmiyor. Örneğin, arabası, evi, dükkanı olan, yüksek değerli bir varlığı bulunan bir Suriyeli bu yardımdan yararlanamıyor. Yardım için başvuru yapan Suriyeli bir aile, Sosyal Yardım ve Destek Vakfı tarafından evinde yapılan inceleme sonrasında, ihtiyacı olduğuna karar verildiği takdirde bu yardımdan yararlanmaya hak kazanabiliyor. 30 Kasım 2018 tarihi itibariyle SUY’dan faydalanan Suriyeli mülteci sayısı 1 milyon 447 bin.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti mültecilere nakit yardımı yapmıyor

Mülteciler Derneğinin paylaştığı konu ile ilgili içerikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mültecilere nakit yardımı yapmadığı belirtiliyor. İçerikte sosyal medyada yayılan iddialar ile ilgili şu ifade yer alıyor:

“Mültecilerin PTT şubeleri veya banka şubeleri önünde beklemesinin sebebi kartlarına yatan parayı çekmek içindir. Bu paranın devlet bankaları üzerinden dağıtılıyor olması, parayı devletin verdiğini göstermez.”

Suriyeli mülteciler bayram parası almadı

Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin nakit yardımı aldığı tek kaynak KIZILAYKART. Bir KIZILAYKART yetkilisi konu ile ilgili Teyit’e yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilere halihazırda verilen 120 Türk Lirası haricinde herhangi bir maddi yardım olmadığını söyledi.

Fotoğraf Şanlıurfa’da çekilmiş

Sosyal medyada iddia ile paylaşılan fotoğrafın, kamu bankası olan Ziraat Bankası’na ait bir ATM’nin önünde, bayram paralarını çeken Suriyelileri gösterdiği iddia edildi. Fotoğraftaki bankamatiklerin arkasında görülen levhadan, fotoğrafın Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesindeki Çamlık Parkı’nı gösterdiği anlaşılıyor.

Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş’un Basın Danışmanı Ekrem Demirbilek Teyit’e yaptığı açıklamada, belediye tarafından da ilçe sınırları içerisinde yaşayan Suriyelilere bayram parası verilmediğini belirtti. Demirbilek, belediyenin geçmiş dönemden kalan 116 milyon borcu nedeniyle belediye personellerinin maaşlarını ödemekte güçlük çektiğini ve ilçe sınırları içerisinde yaşayan Suriyelilere ayıracak bir maddi kaynakları olmadığını ifade etti. 

Sonuç olarak, Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin bayram parası aldığı iddiası doğru değil. Mültecilerin PTT veya banka şubeleri önünde beklemesinin sebebi KIZILAYKART’larına yatırılan 120 Türk Lirası değerindeki aylık nakit yardımını çekmek için olabilir. Sosyal medyada yaygınlaşan bu iddia yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparmaya örnek verilebilir.

Kaynaklar

Mülteci Derneği, SUY destek programı hakkında bilgi, 2 Şubat 2019

KIZILAYKART yetkilisi ile yapılan telefon görüşmesi, 29 Mayıs 2019 / 15:40

Foursquare, Fotoğrafta bankamatiklerin arkasında görülen levhanın yakından fotoğrafı, 12 Mart 2016

Şanlıurfa İli, Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş’un Basın Danışmanı Ekrem Demirbilek ile yapılan telefon görüşmesi, 3 Haziran 2019 / 14:05

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Mülteci Derneği, SUY destek programı hakkında bilgi, 2 Şubat 2019

KIZILAYKART yetkilisi ile yapılan telefon görüşmesi, 29 Mayıs 2019 / 15:40

Foursquare, Fotoğrafta bankamatiklerin arkasında görülen levhanın yakından fotoğrafı, 12 Mart 2016

Şanlıurfa İli, Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş’un Basın Danışmanı Ekrem Demirbilek ile yapılan telefon görüşmesi, 3 Haziran 2019 / 14:05