Suruç’ta bir kişinin kendini yaktığı haberi eski tarihli

İDDİA: 30 Temmuz 2017’de, Suruç’ta bir vatandaş “Açım aç” diyerek kendini yaktı.

YANLIŞ

Sosyal medya ve Yarın Haber, Sanal Gaste, Biliyomuydun gibi sitelerde yer alan habere göre 30 Temmuz’da Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bir kişinin kendisini yaktığı iddia edildi.


Haberlerde ve paylaşımlarda kullanılan fotoğraf 2010 yılında gerçekleşen başka bir olaya ait. İHA’nın haberine göre Samsun’da yaklaşık 1 milyon TL dolandırılarak üzerine borç yapıldığını öne süren 28 yaşındaki Cemalettin Alış üzerine benzin döküp kendini yakmıştı.

Mynet’in galerisinde Cemalletin Alış’ın kendini yakarken çekilmiş diğer fotoğraflarını da görmek mümkün.

Suruç haberi 2016’dan

Suruç’ta bir kişinin kendini yaktığı haberleri ise 2016 yılına ait. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde borçları olduğu için üzerine benzin dökerek kendini ateşe veren kişi ise 32 yaşındaki Mahmut Ö.  Ambulansla Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılan şahıs, durumu ağır olduğu gerekçesiyle Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmişti.

10 Kasım 2016 yılında gerçekleşen olay sosyal medyada ve ABC gibi haber sitelerinde de 2010 yılında gerçekleşen olaydaki kişinin fotoğrafları kullanılarak paylaşılmıştı.

Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün teyit.org’a yaptığı açıklamaya göre yakın bir zamanda kendini yakan bir kişi olduğuna ilişkin bir ihbar ya da vakaya rastlanmadığı belirtildi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.